Kategoriler
Konular

Nandroid Yedeği Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar dünyasını sarsan fidye yazılımları kullanıcıları perişan ediyor ve verilerin periyodik yedeklenmesi öneriliyor. Benzer yedekleme alışkanlığı Android dünyasında da önemli çünkü üçüncü parti ROM’ların kurulumu sırasında cihaz sıfırlamak gerekiyor ve yedekten kurmak basitleşiyor.

Nandroid Yedeği Nedir, Ne İşe Yarar?

Uzun lafın kısası depolama alanı yeterliyse Nandroid yedek almak her zaman işinize yarayabilir ve zamandan kazandırabilir. NANDroid adını verilmesinin sebebi NAND flash bellek yani kalıcı depolama esaslı olması. Android cihazın kurtarma menüsü içinden alınan Nandroid yedeği, dosya içeriğini birebir kopyalar ve üzerinde çalışma, paylaşma imkanı da verir. Varsayılan olarak gelen uygulamalar dışında eklediğiniz uygulamalar ve kişisel veriler de yedeklenir yani bunu açınca o tarihteki duruma geri döner ve devam edersiniz.

twrp_recovery

Yeni bir cihazda böyle bir yedek almak da anlamlıdır çünkü satacağınızda, kurmuşsanız ek yazılımlar ve ROM’lardan geri dönebilirsiniz. Ayrıca bir moddan ötürü açılmaz hale gelen cihazı da kurtarabilirsiniz. Elbette TWRP gibi bir kurtarma menüsü kurmuş olmanız gerekiyor ki Nandroid yedek alıp geri yükleyebilesiniz. Bunun için cihazı açarken ses ve güç butonunu aynı anda tutup beklemelisiniz.

online_nandroid_backup

Cihaz çok doluysa yedek alırken yer sorunu çıkabilir ve sıkıştırma bile yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda önceden takılan microSD karta Nandroid yedek alabilirsiniz. Bunu da belirtmek isteriz ki farklı kurtarma menüleriyle alınan yedekler uyumlu değildir ve açılamaz. Bir diğer kolay yolsa Online Nandroid Backup kullanarak uygulama desteğiyle yedek başlatmak.

[appbox googleplay id=com.h3r3t1c.onnandbup]

Uygulama ücretsiz ama iş yapabilmesi için root alınmış olması gerekiyor.