Kategoriler
Rehberler

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android uygulamalarını kişisel bilgisayarlarda çalıştırmak için çok sayıda yöntem var. Özellikle Windows PC’ler için sayısız emulatör ve yazılım bulunmakta. Elinizdeki Linux dağıtımı yüklü bilgisayarınızda Android uygulamalarını çalıştırma gereği hissedebilirsiniz. Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak oldukça kolay.

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak

Android uygulamalarını Linux’ta çalıştırmak için en kolay yöntem uygulamaları Chrome web uygulamalarına dönüştürmek. Yani Google Chrome tarayıcısına ihtiyacımız var. Linux dağıtımlarında varsayılan web tarayıcısı olarak genellikle Mozilla Firefox’a yer veriliyor.

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak 1

Ubuntu / Debian için Chrome’u indirmek üzere bu bağlantıya erişin ve Download butonuna tıklayın. 64 bit .deb (For Debian/Ubuntu) dosyasını indirin. Eğer işletim sisteminiz 32-bit ise tarayıcının 32-bit versiyonunu indirmelisiniz. Paket indirildikten sonra çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Arch Linux’ta Google Chrome için bir paket yok, ancak önemli değil. AUR yardımıyla Chrome’u Arch Linux’a yükleyebilirsiniz. Bu sayfaya gidin, snapshot’ı indirin ve paketi derleyin. Alternatif olarak, bu paketi yüklemek için Yaourt gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Fedora, SUSE ya da Redhat tabanlı başka bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız yine Chrome’un indirme sayfasına gidin ve 64 bit .rpm (For Fedora/openSUSE) dosyasını indirin. İndirdiğiniz pakete çift tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız ve Chrome’u yükleyemiyorsanız Chromium‘u kullanabilirsiniz. Aynı işlemleri bu tarayıcıda da uygulayabiliyorsunuz.

Şimdi Google Chrome web tarayıcısına ARC Welder‘ı yükleyin. Bilgisayarınızda çalıştırmak istediğiniz Android uygulamalarının APK dosyasına ihtiyacınız olacak. Buradaki web sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak 2

Chrome’daki uygulama sekmesine gidin. ARC Welder’ı çalıştırın. ARC Welder’ı Chrome OS’lu bir cihazda kullanmadığınız uyarısıyla karşılaşabilirsiniz, bu mesajı yok sayın. Choose butonuna tıklayın, APK dosyasını seçin.

Sonraki sayfada Add your APK seçeneğine tıklayın, yine APK dosyasının bulunduğu dizine gidin ve APK dosyasını seçin.

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak 3

Son sayfa uygulamanın Google Chrome’la uyumlu şekle dönüştürülmesi aşaması. Oryantasyon, form faktörü gibi seçenekleri yapılandırın. İşlem tamamlandığında Download ZIP seçeneğini kullanın. Son olarak Test‘e tıkladığınızda Android uygulaması çalıştırılacaktır.

Android Uygulamalarını Linux Bilgisayarda Çalıştırmak 4

Artık Linux masaüstünde ilgili Android uygulamasını kullanabilir hale geleceksiniz. ARC Welder’ın aynı anda tek bir Android uygulaması çalıştırmaya müsaade ettiğini belirtelim.