Kategoriler
Rehberler

Android: Eski Cihazlara Desteklenmeyen Uygulama Kurmak

Bazı Android cihazlar artık senelerce geride kalmış olduklarından bazı uygulamaları alamıyorlar. Bazen ise Çin’den gelen cihazlarda Google Play mağaza yer almıyor. Bu durumda uygulamaları manuel olarak elde edip kurmak gerekebiliyor.

Android: Eski Cihazlara Desteklenmeyen Uygulama Kurmak

Bu noktada uygulamaların eski sürümleri ayrı bir önem kazanıyor ve bunları çıkarmak, saklayıp arşivlemek gerekiyor. Titanium Backup Pro gibi uygulamalar, sistemde kurulu uygulamaları çıkarıp yedekleme imkanı veriyor ama cihazınız eskimişse Google Play ortamına gidip Titanium Backup kurmanız mümkün olmayacak. Android dünyasının beğeni gören Root Browser uygulaması yardımcı olabilir ama cihazınızın root edilmiş olması gerekiyor ki sistem dosyalarına erişebilesiniz.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?
Root Browser File Manager
Root Browser File Manager
Developer: Unknown
Price: Free

Bluestacks kullanarak bir diğer Android uygulamasını aynı anda çalıştırıp destek alabilirsiniz. Bu diğer ortamdan elde edeceğiniz uygulamaları kendi cihazınıza aktarmak için dışarı çıkarmanız gerekiyor. Çoğu Android cihazda data/app klasörü depolama yeri olmakta. Root alıp root explorer ile gezerek dosyaları bulabilirsiniz.

root-browser-data

Bu uygulama açılışta sizden root yetkisi isteyecek ve vermeniz gerekecek. Ardından elde ettiğiniz dosyayı SD karta aktarın ya da masaüstüne kopyalayın. Diğer cihaza aktarılan dosyanın kurulabilmesi için ayarlar uygulamasında güvenlik kısmından üçüncü parti uygulamalara onay verilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  iMovie kullanarak iPhone ve iPad'de videolar nasıl birleştirilir?

dropbox

Uygulama bu şekilde diğer cihaza alınabilir ama kurulmayı engelleyen marketin kendisi değil uygulamada yer alan bir sınırlama ise diğer cihaza taşıdıktan sonra da apk paketi kurulum sırasında uyarı verip kurulmayabilir.