Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: Yeni iOS 11 İle Gelen Dosya Yöneticisi

“Geç olsun, güç olmasın” lafını doğrularcasına Apple uzun yıllar bekledikten sonra en sonunda iOS mobil işletim sistemine dahili dosya gezgini eklemeye karar verdi. iOS 11 terfisi yapanlar yeni nesil iOS uygulaması sayesinde dosya gezgini aramak zorunda kalmayacaklar.

iOS: Yeni iOS 11 İle Gelen Dosya Yöneticisi

Bu sene içinde dağıtıma girecek olan iOS 11 ile sunulacak yeni dosya gezgini sayesinde dosyalarda gezinti, kopyalama ve taşıma gibi işlemler mümkün olacak. Files adı verilen uygulama şu anda Beta aşamasında ve son halini bulması aylar alabilir ama dosya yöneticisi esaslı olduğundan Beta aşamasında fazla bir risk taşıması beklenmiyor.

screenshot.1496916560

Files uygulaması tüm iOS içeriğine erişim için geliştirilmiş değil ve sadece size ait, yerelde ve bulutta depolanan verilere erişiyor. Sistem dosyalarına dokunma şansı vermiyor. Taşıma, yeniden adlandırma, organize etme gibi işlemler için bilgisayar ortamındaki deneyimin bir benzerini sunuyor. Denemeler sırasında fotoğraflarımızı içeren klasörlere bile erişemedik ama son halini aldığında bu sorunun aşılmasını bekliyoruz.

Files uygulamasının destek verdiği bulut depolama servisleri arasında iCloud’a ek olarak Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, Box, Baidu, Tencent Cloud ve Adobe Creative Cloud bile yer alıyor.

files-ios-1

Doğal bir Apple uygulaması olduğundan iOS ile gelen özellikleri sonuna kadar kullanabiliyor. Sürükle-bırak desteği var ve yan yana çoklu uygulama için iPad kullanıcılarına olanak veriyor. Renkli noktalarsa dosyalara ait bayraklar ve belirli kategoriler altında gruplamak istediğinizde kullanıyorsunuz. iPhone 7 Plus’da Files için widget da yer alıyor. Spotlight arama özelliği Files uygulamasında bulduklarını listeliyor.