Kategoriler
Konular

Akıllı Telefona Özel Zoom ve Lens Önerileri

İyi bir fotoğrafçıyı ekipmanının başarısı değil zorlukları aşma becerisi tanımlar. Akıllı telefonların kameraları artık ciddi anlamda iyi olsa da hala işe yaramaz dijital zoom ile sınırlıyız ve lens değiştirme şansı olmuyor. Bulanık fotoğraflar istemiyorsanız dijital zoom size göre değil.

Akıllı Telefona Özel Zoom ve Lens Önerileri

Bazı kullanıcılar dijital zoom özelliğinin pek de fena olmadığını düşünüyor ama gerçekte en iyisi hiç dijital zoom yapmamak ve bir alana yakınlaşmak gerektiğinde olası en yüksek çözünürlükte fotoğraf çekip sonradan kırpma ile yaklaşmak çünkü dijital zoom yakınlaştırma yerine boyutu arttırmak için görüntüyü gerdirir ve netlik kaybı olur.

digitalzoom

Hızlı yakın çekimlerde dijital zoom ciddi kayıp göstermeyebilir ama bunu uzak mekan çekimleri için tercih etmeyin. Zaten net görünmeyen uzak alanlar dijital zoom sonrasında iyice bulanıklaşır. Çare olarak en iyi sonucu akıllı telefonlara mandal gibi eklenebilen telefoto lensler sağlayabilir. Bunların farklı dijital zoom destekli versiyonları alınabiliyor. Alınan lensin fiyatına bağlı olarak düşük kaliteli camlardan ötürü ortaya çıkan sonuçta görüntü kalitesini düşürecek biçimde yumuşatma efekti hissedilebilir.

photojojolenses

Özellikle de iPhone modellerine özel lensler epey fazla ve kolayca temin edilebiliyor. Bu lensler eklenince mesafe azalıyor ve nesneler yakın görünüyor ama titreşimden doğan bulanıklaşma sorunu artıyor. Bu yüzden sizlere önerimiz olabildiğinde titreşim engelleyici çözümler seçmeniz ve varsa tripod kullanmanız. Dijital zoom dışında aksine yakın nesneleri çekerken makro lens ve geniş alanı almak zorunda kalınca geniş açı lens kullanabilirsiniz.