Kategoriler
Rehberler

Android: Ekranı Ana Ekran Butonu İle Kilitlemek

Android‘li akıllı telefonlarda Ekranı Ana Ekran Butonu İle Kilitlemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Akıllı telefonlarımızı düşürdüğümüzde ya da cihazlar darbe aldıklarında kolayca kırılabiliyorlar ya da ekranları hasar görüyor. Tabii bir de fiziksel tuşları sürekli kullanarak bu tuşların bozulmasına neden olabiliyoruz. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun güç tuşu bozulduğunda ekranı kilitlemek için ya da tuşun sürekli kullanıma bağlı bozulmasını önlemek amacıyla Ekranı Ana Ekran Butonu İle Kilitlemek isteyebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek.

Android: Ekranı Ana Ekran Butonu İle Kilitlemek

Bu tip özelleştirmeler için genellikle root erişimine ihtiyaç duyulur fakat XDA üyesi Jawomo‘nun geliştirdiği doubleHome uygulamasının görevini yerine getirmek için root erişimine ihtiyaç duymaması sevindirici. Uygulama ana ekran tuşuna çift dokunma yaparak ekranın kilitlenmesine olanak tanıyor. Ekranda birkaç saniyeliğine mavi bir parlaklık bırakıyor, biz bu efekti beğendik. Ayrıca parmak izi tarayıcıları olan cihazları da desteklemekte ancak bunu gerçekleştirme yöntemi biraz tuhaf.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?

Android Ekranı Ana Ekran Butonu İle Kilitlemek 1

DoubleHome gerçekten basit bir uygulama ve kullanımı oldukça kolay. Ancak bilmeniz gereken birkaç şey var. Uygulama hem yazılımsal hem de fiziksel ana ekran tuşlarıyla çalışıyor ancak Samsung Galaxy S7 kullanıcıları önce ana ekran düğmesine çift dokunarak kamera başlatma özelliğini devre dışı bırakmalı. Temelde ana ekran tuşuna çift dokunarak ulaşılabilen bir kısayolu / çalıştırılan işlemi devre dışı bırakmalısınız.

DoubleHome’u başlattığınızda ve lisans sözleşmesini kabul ettiğinizde doğrudan Settings‘e gidin. Burada servisi açıp kapatabilir, çift dokunma süresini ayarlayabilir ve kenar parlaklığı efektini devre dışı bırakabilirsiniz. Bununla birlikte ekranı kilitlemek için DoubleHome’un yönetici ayrıcalıklarına ihtiyacı olacak. Yani bunu bir yönetici olarak etkinleştirmeniz gerekecek. Bunu yapmak için Method‘a gidin ve Direct off‘u seçin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

Direct off özelliğini etkinleştirdiğinizde ana ekran tuşuna çift dokunmanız ekranı kilitleyecektir. Parola, PIN ya da desen ayarlayan ya da bunları kullanmayanlar için ideal bir seçenek. Güvenlik için parmak izinizi kullanıyorsanız ekran kilidini ana ekran tuşuna çift dokunarak devre dışı bırakamıyorsunuz.

Güvenlik için parmak izi okuyucusunu kullanıyorsanız Show black screen seçeneğini etkinleştirmelisiniz. Bu durumda esasında ekran kapanmıyor, yalnızca siyah ekran görüntüleniyor. AMOLED ekranlı akıllı telefonlarda pil tüketimini çok fazla etkilemese de LCD ekranlarda pilin hızla tükeneceği açık.

The app was not found in the store. 🙁