Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android Telefonda Google Görseller Nasıl Kullanılır?

Android telefonda Google Görseller / Images servisini kullanmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Google metin tabanlı basit bir arama motoru olmanın çok ötesinde. Görseller için arama yapma ve hatta görsellerle arama yapma gibi özellikler sunuyor. Bu özellikleri masaüstü platformlarında rahatlıkla kullanmak mümkün ama örneğin Android’de görselle arama yapılamıyor. Tabii bunun en büyük sebebi görsel arama hizmetinin metin tabanlı arama kadar gerek duyulan ve sık kullanılan bir araç olmaması. Android telefonda Google Görseller hizmetini etkin şekilde kullanabilmek imkansız değil.

Android Telefonda Google Görseller Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir üçüncü parti uygulama kullanmak istemiyorsanız images.google.com adresini ziyaret edin. Web tarayıcınızda sağ üst kısımda yer alan menü butonuna dokunun ve Request desktop site seçeneğini işaretleyin. Google Görseller’i masaüstü tarayıcısında açmış gibi görüntüleyebileceksiniz.

Android Telefonda Google Görseller Nasıl Kullanılır 1

Artık görselle arama yapabileceksiniz. Arama kutucuğunda yer alan kamera butonuna dokunmanız ve aramada kullanacağınız görseli yüklemeniz yeterli olacaktır.

Google Images’i herhangi bir uygulama ile köprü olacak şekilde kullanmak da isteyebilirsiniz. Esasında bu özelliğin Android’de varsayılan şekilde sunulmaması bizce önemli bir eksiklik. Geliştirici Qixingchen‘in eseri olan Image Search uygulamasıyla Android telefonunuzda kolayca görsellerle arama yapma olanağına kavuşabiliyorsunuz. Araç Android’in paylaşım menüsüne bir kısayol dahil ediyor ve bu kısayol ile görsellerle arama yapmak oldukça pratik hale geliyor.

Android Telefonda Google Görseller Nasıl Kullanılır 2

Uygulamayı Google Play mağazasından indirdikten sonra çalıştırın. Open settings before upload seçeneğini devre dışı bırakın. Aramalardan önce vakit kaybettirici bir aşamayı geride bırakmış olacaksınız.

Varsayılan olarak Google Chrome’u kullanmıyorsanız Browser App bölümünden dilediğiniz web tarayıcısını seçebilirsiniz. Farklı bir görsel arama motoru kullanmak isterseniz tercihinizi Custom image search engines bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Android Telefonda Google Görseller Nasıl Kullanılır 3

Galeri ya da farklı bir uygulama içerisindeyken görselle arama yapmak için ilgili görseli açın ve paylaşma butonuna dokunun. Paylaşım menüsünden Image Search‘ü seçin. Start upload‘a dokunun ve görselin yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandığında arama sonuçları bir Chrome sayfasında belirecektir.