Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak

Android‘li akıllı telefonlarda Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamaların birçoğu internet bağlantısını aktif olarak kullanıyor ve veri alıp gönderiyor. Özellikle hücresel veri kullanımı aylık paketlerimiz hayli az miktarda veri kullanımına olanak tanıdığı için kontrol altında tutulmalı. Android‘de çok fazla veri kullanan Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak isteyebilirsiniz. Root erişimi sağlanmış ve root’suz akıllı telefonlarda kullanılabilecek farklı çözümler mevcut.

Android: Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda root erişimini sağladıysanız DroidWall – Android Firewall uygulamasından yardım alabilirsiniz.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 1

[appbox googleplay id=com.googlecode.droidwall.free]

Uygulamayı Google Play mağazasında aratarak ya da üstteki widget’a dokunarak indirin. Kurulumun ardından çalıştırın. Mobil veri ve kablosuz ağ bağlantısı için ayarların sunulduğunu göreceksiniz.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 2

Öncelikle Any Application bölümündeki işaretlemeyi kaldırın ve internet bağlantısını kullanmasına izin vereceğiniz uygulamaları seçin. WiFi kullanımını kısıtlamanız da mümkün.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 3

Android’li akıllı telefonunuzda internete erişmesini istediğiniz uygulamaları belirlemeniz yeterli. Bazı uygulamaların bağlantı olmadan işlevini yerine getiremeyeceğini unutmayın, bu nedenle tercihlerinizde oldukça dikkatli olmalısınız.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 4

Root erişimi sağlamadıysanız NetGuard uygulamasından faydalanabilirsiniz.

[appbox googleplay id=eu.faircode.netguard&hl=en]

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın ve I Agree butonuna dokunun.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 5

NetGuard’ın VPN hizmeti etkinleşecek. OK butonunu kullanın.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 6

Buradan dilediğiniz uygulamaların mobil veri ve WiFi bağlantılarını kısıtlayabilirsiniz.

Android Uygulamaların İnternet Kullanımını Kısıtlamak 7

İşlem bu kadar basit! Bu uygulamalardan herhangi birisini kullanarak Android cihazınızda internet kullanımını size sıkıntı yaratmayacak seviyelerde tutabilmeniz mümkün hale gelecek.