Kategoriler
Rehberler

iOS: Çekimlerden Sonra Bokeh Efektini Değiştirmek

Lytro adlı dijital fotoğraf makinesi ilan edildiğinde, sonradan uygulanabilen odak değiştirme özelliği ses getirmişti. Artık akıllı telefonlarda çift kamerayla ya da özel yazılımlarla buna benzer sonuçlar elde edilebiliyor ve arkayı bulanıklaştırmaya bokeh efekti adı veriliyor.

iOS: Çekimlerden Sonra Bokeh Efektini Değiştirmek

Kameralar artık çok net fotoğraflar çekebiliyor ve yeni nesil seçeneklerde bu tür efektler ön plana çıkarılıyor. iPhone sahibi olup bu sonucu elde etmek için çift kameralı bir model kullanmak şart değil. Epey pahalı olan bu özel dijital fotoğraf makinesinin artık büyük oranda gereksiz hale düştüğü açık. Yapmanız gereken artık ücretsiz sunulan FocusTwist uygulamasını indirip kurmak.

‎FocusTwist
‎FocusTwist
Developer: Arqball
Price: Free

Bu uygulamayı kullandığınızda üst kısımda üç seçenekli menü göreceksiniz. İlk butonla FocusTwist çekimlerine gidebilir, daha önceden çektiklerinizi görebilirsiniz.

library

Ortadaki butonsa bu uygulamayı indirip kuran diğer kullanıcıların neler yaptığını görmenize olanak veriyor. Halka açık fotoğrafların yer aldığı alanda etkileşim geçerli yani onların fotoğraflarına yeniden odaklanabilir, bunları düzenleyip Twitter profilinizden paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

feed

Üçüncü butona basıncaysa büyülü işlem gerçekleşiyor ve kamera sekmesi içinde fotoğraf çekme imkanı doğuyor. Fotoğraf çekmeye başladığınızda telefonu sabit tuttuğunuzdan emin olun. Aynı mekana ait birden çok fotoğrafı farklı odak noktalarıyla çekip saklıyor yani basınca işlem anında bitmiyor ve sabit tutmaya devam etmeniz gerekiyor. Ardından sizin seçtiğiniz odak noktasına göre aradaki denge kurulup odaklama değiştiriliyor.

Adjust

İstediğiniz sonuca ulaşınca kaydedip sosyal ağlarda paylaşabilir ya da diğer FocusTwist kullanıcılarına açabilirsiniz. Paylaşım sırasında görsel değil bunu görme imkanı veren FocysTwist websitesine yönelten link gönderiliyor. En iyi sonuçları alabilmek için alıştırma yapmalı, uygun mekanlar, açılar ve mesafeleri tespit etmelisiniz.