Kategoriler
Rehberler

Android: Galaxy S8 Edge Panelin Kullanımı

Samsung’un amiral gemisi Galaxy S ve phablet serisi Note modelleri bir süreden beri Edge yani kıvrık kenarlı ekran alternatifini sunuyordu. Son nesil Galaxy S8 ile kıvrık ekran zorunlu oldu yani artık seçenek kalmadı. Alışmak biraz zaman alabilir ama son nesilde çok daha başarılı durumda.

Android: Galaxy S8 Edge Panelin Kullanımı

Önceki nesil kenardan kıvrık Edge ekranları deneyenler kazayla gerçekleşen dokunuşlardan ötürü sinirlenebiliyor ya da kenarlar cam olduğu için elinden kaçırıp düşürerek bu hassas kenardan boydan boya kırabiliyordu. Şimdi durum biraz daha iyi.

screenshot.1497176681

Edge panelde yer alan kenar kısmın daha faydalı olabilmesi için uygulamaların buna uyum sağlayacak biçimde güncellenmesi gerekiyor. Sık kullandığınız uygulamalara ait kısayolları ekleyebilirsiniz ama asıl gücünü uygulamalarda gösterecek. Telefon ayarlarına girin ve Edge ekran alt başlığına tıklayın. Ardından aktifleştirin ve çekmece içinde yer alacakları düzenleyin.

how-to-edge-panels

Hazır olarak 13 ayrı Edge panel seti yüklü geliyor. Örneğin pano ile en son kopyalanan içerikler gösteriliyor. Hızlı araçlar içinde sanal pusula ve cetvel gibiler var. Daha fazlası lazımsa ek paneller indirebilirsiniz. Google Keep listeleriniz için ayrı bir panel indirilebiliyor. Panellerin bir kısmı ücretsizken bir kısmı ufak ödeme isteyebiliyor.

screenshot.1497197174

Daha fazlasını elde edebilmek isteyenlerin Samsung hesabıyla oturum açması şart. Bir kerede en fazla dokuz panel birden seçebilirsiniz ama bu kadarına gerek yok. Ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşedeki ayarlar seçeneğiyle yerini, boyutunu, şeffaflığını değiştirebilirsiniz.