Kategoriler
Rehberler

Android: Jest Kontrolleri Ayarlamak

Android‘li akıllı telefonunuzda jest kontrolleri ayarlamak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Sahip olduğunuz Android işletim sistemli akıllı telefonda daha pratik kontrol imkanı elde etmek ya da cihazın kontrolünü daha eğlenceli hale getirmek adına jest kontrolleri ayarlamak isteyebilirsiniz. Zaten son yıllarda üreticiler de mevcut launcher’larına daha fazla jest tabanlı kontrol özelliği dahil etmeyi tercih ediyor. Root’lu ve root erişimi sağlanmamış akıllı telefonlarda kullanılabilecek farklı çözümler var.

Android: Jest Kontrolleri Ayarlamak

Gesture Unlock with Custom Shortcuts uygulamasını kullanmak için öncelikle cihazda root erişimini sağlamanız gerekmekte. Root işlemi için kullanabileceğiniz araçları burada tanıtmıştık.

Root erişiminin ardından Xposed Installer kurulumunu yapmanız gerekmekte. Xposed’u nasıl yükleyebileceğinizi burada anlatmıştık.

Android Jest Kontrolleri Ayarlamak 1

Root erişimini sağlayıp Xposed kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Gesture Unlock with Custom Shortcuts adlı Xposed modülünü yükleyebilirsiniz.

Modülü yükledikten sonra akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.

Android Jest Kontrolleri Ayarlamak 2

Artık cihazın ekran kilidini açmak için kullanacağınız jesti kolayca ayarlayabilirsiniz.

Root erişimi sağlamadıysanız All in one Gesture uygulamasından faydalanabilirsiniz. Araç yazılımsal butonları gizleme ve akıllı telefonunuzu basit jestlerle kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Öncelikle Google Play mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin.

[appbox googleplay id=com.phoenixstudios.aiogestures&hl=en]

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın, bazı erişim izni talepleri olacak. Allow butonuna dokunarak bunlar için onay verin.

Android Jest Kontrolleri Ayarlamak 3

Android’in Accessibility Settings menüsünde All in one Gesture uygulamasını aktive edin.

Android Jest Kontrolleri Ayarlamak 4

Artık ayarları dilediğiniz gibi yapılandırabileceksiniz.

Android Jest Kontrolleri Ayarlamak 5