Kategoriler
Rehberler

Android: Mobil Telefon Konumunu Takip Etmek

Akıllı telefonlar icat edildiğinden beri kullanıcılar yerini uzaktan izleme meselesine odaklanmış durumdalar. Bazıları çocukları ya da eşlerini ne olur ne olmaz şeklinde bulabilme derdinde. Bazılarıysa kayıp cihazın yerini kolayca bulabilme derdinde. Sebep ne olursa olsun yöntemler var.

Android: Mobil Telefon Konumunu Takip Etmek

Yeni nesil iOS ve Android cihazlarda konum izleme, çalıntı cihaz kilitleme, yerini görme sistemleri var. Konum esaslı servisler GPS üzerinden çalışabildiği telefon ya da Wi-Fi bağlantısında kullanılan noktalardan da destek alabiliyor ama en yakın sonucu GPS veriyor. GPS kapalı ya da cihaz GPS sinyali erişmeyen bir yerde olabilir. Android yüklü cihazların yerini görmek daha kolay olamazdı.

İlginizi Çekebilir:  Android'den Windows nasıl yüklenir?

android-location1

Google hesabınıza girin ve kullanıcı adı/parolayla oturum açın. Bu adrese girince telefonun sinyal gönderdiği duruma bakılarak en son konumu görülebilir. Harita üzerinde işaretlenen yeri görebilmeniz için istenen izinlere onay vermeniz gerekir. Telefonunuzun yerini yeşil bir sembolle görebilirsiniz ve eğer birden fazla Android cihazınız varsa listeden seçmeniz gerekir.

android-location-plain-blurred-563x316

Diğer seçenekler kayıp ya da çalıntı ihtimaline karşı eklenen zil çaldırma, telefonu kilitleme, içeriği silme ve PIN kodunu değiştirme. Elbette bunlardan bazıları tamamen gereksiz olabilir ya da duruma göre değişim gösterebilir. Önceliğiniz konum görmekse fazla bir ayar ya da düzenleme yapmanıza gerek yok.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da kişiyi kaydetmeden WhatsApp mesajı göndermek

android-location3

Benzer durumu iPhone takibi için kullanmak isterseniz bu durumda Find My iPhone servisini kullanmanız gerekiyor. icloud.com adresine girip oturum açtıktan sonra telefonun en son yerini harita üzerinde görebilirsiniz.