Kategoriler
Rehberler

Android: Windows’taki Medyayı VLC Üzerinden Aktarmak

Windows yüklü bilgisayarınızda telefona sığmayacak derecede film vb türünden medya içeriği olabilir ve bunları mobil cihazla seyretmek istediğinizde aktarmak zor gelebilir. VLC uygulamasını kullanarak bu içeriği mobil cihaza aktarıp oradan izlemeniz mümkün.

Android: Windows’taki Medyayı VLC Üzerinden Aktarmak

Elbette bu bir nevi akış üzerinden medya izleme işlemine benziyor ve YouTube üzerinden video izlemeyi andırıyor. Yapmanız gereken ilk olarak VLC sitesinden uygulamanın Windows sürümünü indirip kurmak. Ücretsiz olarak Android sürümünü de indirip kurmalısınız.

VLC for Android
VLC for Android
Developer: Videolabs
Price: Free

Uygulamayı kurduktan sonra ayarlarına girerek mobil uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz yani bu şekilde müzik dinleyeceksiniz kesinti olmadan çalmaya devam ediyor olacak. Ayarlar içinde video kısmında yer alan “arka planda video oynat” satırının sağını işaretleyin.

vlc-run-background-571x500

Bundan sonraki adımda dosya paylaşımına başlamalısınız. Bunun en kolay yolu HomeGroup özelliğini kullanmak. Evinizde aynı ağa bağlanan Wi-Fi destekli cihazlar birbirini görebiliyor ve dosya alışverişi yapabiliyor olacak. Ağ özellikleri içinden Windows ortamında buna destek veriliyor. Telefonun bağlanabilmesi için medya içeriğinizi paylaştırmak üzere homegroup ayarlarından işaretli satıra tıklayın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

allow-phone-homegroup

Telefona geçin ve VLC uygulamasını açtıktan sonra soldaki üç noktalı menüye tıklayıp menüye girin ve yerel ağ seçeneğini kullanın. Seçeneklerden biri yeni açtığınız homegroup olacak. Ağınızda paylaşım yapan diğer cihazları da görebilirsiniz. Ardından dosya gezginiyle aradığınızı bulun ve oynayın.

vlc-homegroup-571x500

Bilgisayara el sürmeden uzaktan kontrol etmek içinse Chrome internet tarayıcıya özel Chrome Remote Desktop kurabilirsiniz. Aynı uygulamayı telefona kurun ve bağlantı için masaüstünde seçtiğiniz PIN kodunu girin.

Chrome Uzaktan Masaüstü
Chrome Uzaktan Masaüstü
Developer: Google LLC
Price: Free