Kategoriler
Rehberler

Android: Nougat Navigasyon Çubuğunu Düzenlemek

Android esaslı özel ROM paketlerini kurup kullandıysanız derinlemesine özelleştirme seçeneklerinden haberdar olmalısınız. Buna farklı biçimlere sokulabilen navigasyon çubuğu da dahil ve alttaki dokunmatik tuşların yeri ya da sayısı değiştirilebiliyor. Stock Android ise geri kalıyor.

Android: Nougat Navigasyon Çubuğunu Düzenlemek

Google en sonunda bu alandaki eksiğin doldurulması gerektiğini fark etti ve Android 7.0 Nougat sürümüyle birlikte kullanıcılara seçenek sunmaya başladı. Önceleri sadece root alanlar bunu düzenleyebiliyordu. Ardından root gerektirmeyen uygulamalar türedi. Android Nougat önizleme ya da Beta aşamasındaki Android O kullanıcıları yorulmadan düzenleme yapabiliyor. Google nedense Android Nougat son halini alınca bunu denemesine rağmen kaldırmıştı ama Android O ile gerçek olacak gibi görünüyor.

[appbox googleplay id=xyz.paphonb.systemuituner]

Ücretsiz bir uygulama olan Custom Navigation Bar uygulamasını kurup kullanarak kolayca sonuca gidebilirsiniz. Sizin yerinize Android Nougat düzenlemesini gerçekleştiriyor. Eğer cihazda root yoksa en azından bir komutu girerek izin vermeniz gerekiyor. Bunun için ADB komutuyla güvenli ayarlara yazmasına izin vermelisiniz:

adb shell pm grant xyz.paphonb.systemuituner android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS

Ardından uygulama artık basit biçimde özelleştirme olanağı verecek. Profil özelliği olan uygulama özel semboller kullanmanıza da olanak veriyor.

custom-navigation-bar-01

Ayrıca Tasker desteği var yani navigasyon çubuğunun içeriğe bağlı olarak değişmesini sağlayabilirsiniz. Profil özelliği sayesinde ayarlar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Birden fazla profil kullanabilmek için uygulamanın Pro sürümünü satın almanız gerekiyor. Özelleştirme sizin için önemliyse buna yapılan ödemenin fazla olmadığını düşünebilirsiniz.