Kategoriler
Rehberler

Android: Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek

Android‘li akıllı telefonlarla bilgisayardaki dosyalara erişmek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda genellikle TB seviyesinde kapasitelere ulaşan sabit diskler bulunuyor. Android cihazlarımızda ağırlıklı olarak 16 ya da 32 GB kapasiteli dahili depolama birimleri var. Bazı akıllı telefonlarda microSD kartlarla depolama alanını artırmak mümkün ama hiçbir zaman bilgisayarlarımızda yer alan sabit diskler kadar yüksek depolama kapasitesine ulaşamıyoruz. Aynı yerel ağa bağlı oldukları sürece Android‘li cihazlardan kişisel bilgisayardaki dosyalara erişmek mümkün. Üstelik bunun için ayarları uzun uzun yapılandırmak ya da kompleks uygulamalar kullanmak da gerekmiyor. Android‘li akıllı telefonlarla bilgisayardaki dosyalara erişmek oldukça kolay.

Android: Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek

Daha önce de belirttiğimiz gibi akıllı telefon ve bilgisayarın aynı kablosuz ağa bağlı olmaları gerekmekte. Bilgisayarınızda yer alan fotoğraf, müzik, video ve dökümanlara akıllı telefonunuzdan kolayca ulaşabilecek; dilerseniz iki sistem arasında dosya transferi gerçekleştirebileceksiniz.

Öncelikle Windows işletim sistemli bilgisayarınızda My Computer / Bilgisayar‘a gidin ve paylaşıma açmak istediğiniz sabit disk sürücüsüne sağ tıklayıp Properties‘e gidin. Advance Sharing seçeneğine tıklayın. Share this folder kutucuğunu işaretleyin ve Apply ile OK butonlarına tıklayın. Sabit diskiniz ağ üzerinden erişilebilir hale gelecektir.

Android Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek 1

Android işletim sistemli akıllı telefonunuza Google Play uygulama mağazasından ES File Explorer uygulamasını indirin ve yükleyin. Sol kısımda kaydırma hareketi yaparak paneli görüntüleyin ve LAN sekmesine dokunun.

Android Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek 2

Kişisel bilgisayarınızda kullandığınız kullanıcı adı ve parola bilgilerini kutucuklara girip OK butonuna dokunun.

Android Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek 3

Paylaşıma açılan sabit disk sürücüsüne erişebilecek ve dosyaları açabileceksiniz. Dilerseniz dosya transferi de gerçekleştirebilirsiniz.

Android Bilgisayardaki Dosyalara Erişmek 4