Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: VLC Player’da Picture In Picture Modunu Etkinleştirmek

Android uyumlu VLC Player’da Picture In Picture modunu etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatıyoruz. Android O’nun geliştirici ön izleme sürümünde yeni Picture In Picture görünümü bulunuyor. YouTube uygulamasında bu özellikten yararlanılabiliyor. VLC’nin de bu özelliği destekleyecek olması şüphesiz sevindirici bir gelişme. Akıllı telefonunuzda Android O işletim sisteminin ön izleme versiyonu mevcutsa VLC Player’ı Picture in Picture görünümünde çalıştırabiliyorsunuz. Bu özellik şu an uygulamanın Beta versiyonunda mevcut. VLC Beta’yı yükleyebilmek için VLC Beta test kullanıcısı olmanız gerekmekte. Bu programa dahil olup VLC Beta’yı edinerek Android O‘da VLC Player için Picture In Picture modunu etkinleştirmek mümkün.

Android: VLC Player’da Picture In Picture Modunu Etkinleştirmek

VLC Player’ı açın ve oynatmak için herhangi bir video dosyasını seçin. Oynatma tuşunun hemen yanında yer alan ve üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun. Karşınıza gelen şeffaf arayüzde sol alt kısımda yer alan simgeye dokunun.

Android VLC Player'da Picture In Picture Modunu Etkinleştirmek 1

Video oynatma penceresi ekranda küçük ve köşede yüzen bir pencere formuna bürünecektir. Bu pencere maalesef yeniden boyutlandırılamıyor. Üzerine dokunduğunuzda birkaç saniye için daha büyük şekilde görüntüleniyor, bu sayede kontrol seçeneklerini kolayca kullanabiliyorsunuz. Kontrol seçenekleri içerisinde videoyu yürütme ve durdurma ile tam ekran görünümünü etkinleştirme butonu var.

Android VLC Player'da Picture In Picture Modunu Etkinleştirmek 2

VLC bu özellik ile şüphesiz iyi bir çıkarmış durumda. Uygulama Picture In Picture modunda videonun orijinal en boy oranını koruyor. Videonun başlangıcına dönebiliyorsunuz fakat bu dosya ile aynı dizindeki diğer videolara geçiş yapmak mümkün değil.