Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: Snapchat Hesabının Güvenliğini Artırmak

Android ve iOS‘te Snapchat hesabının güvenliğini artırmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. Snapchat tüm dünyada ve ülkemizde özellikler gençler tarafından çok kullanılan bir uygulama. Kullanıcılar uygulamada birbirlerine snap gönderebiliyor, hikaye oluşturabiliyor ve ilgilendikleri kişiler / ünlülerin paylaşımlarını takip edebiliyor. Snapchat hesabının güvenliğini artırmak ve bu platformda gizliliğinizi ihlal edecek bir durum yaşamamak için alabileceğiniz önlemlere değiniyoruz.

iOS için Snapchat güncellemesi yayınlandı! - ShiftDelete.Net

Android ve iOS: Snapchat Hesabının Güvenliğini Artırmak

Yalnızca Arkadaşlar

Snapchat’te hesap ayarınız varsayılan olarak Friends only (Yalnızca arkadaşlar)’de tutuluyor. Gizliliğinizi sağlamak adına bu ayarı değiştirmeyin. Bu ayarı Anyone durumuna getirirseniz snap ve hikayelerinizi herkes görebilecektir.

Snapchat Kalıcıdır

Snapchat ile gönderilen snap’ler karşı taraf görüntüledikten sonra otomatik olarak kayboluyor ve tekrar görüntülenemiyor. Durum resmi şekilde böyle olsa da Android ve iOS’te snap’leri karşı tarafa bildirim gitmeden otomatik olarak yakalayabilen çeşitli araçlar yok değil. Bu nedenle sonra pişman olacağınız snap’ler göndermeyin.

İki Aşamalı Doğrulama

Parolanızı öğrenebilecek / tahmin edebilecek kişilerin olabileceğini unutmayın ve uygulamada iki aşamalı doğrulama özelliğini etkinleştirin.

Android ve iOS Snapchat Hesabının Güvenliğini Artırmak 1

Kendinizi Quick Add Bölümünden Gizleyin

Snapchat’te yer alan Quick Add bölümü Facebook’taki Suggestions’a hayli benziyor. Aile üyeleriniz, arkadaşlarınız ve tanıdıklarınızı kolayca ekleme imkanı sunsa da profiliniz sizi eklemeye çalışmayan herhangi birinin ekranında belirebiliyor. Kendinizi Quick Add bölümünden gizlemek için Settings menüsüne erişip See Me in Quick Add kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırabilirsiniz.

Android ve iOS Snapchat Hesabının Güvenliğini Artırmak 2

Rastgele İstekleri Yok Sayın

Kendinizi Quick Add bölümünden gizleseniz dahi bazen hiç tanımadığınız kişiler sizi ekleyebilir. Bu yalnızca Snapchat’te değil, tüm sosyal ağlar için önemli bir gizlilik sorunu. Ignore seçeneğine dokunarak bu talepleri göz ardı etmelisiniz. Hatta Block seçeneğiyle ilgili hesabı engellemenizde de fayda var.

Android ve iOS Snapchat Hesabının Güvenliğini Artırmak 3

Kullanıcı Adı ve Snapcode’unuzu Açıkça Paylaşmayın

Çoğu Snapchat kullanıcısı kullanıcı adını Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda paylaşıyor. Bu şüphesiz Snapchat iletişim bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmanın kolay bir yolu. Fakat sosyal medya gizlilik ayarlarınızı titizlikle yapılandırmadıysanız Snapchat iletişim bilgilerinizi beklediğinizden çok daha fazla kullanıcıyla paylaşmış olacaksınız. Benzer şekilde Snapcode’unuzu da diğer sosyal ağlarda açık şekilde paylaşmamanız gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Güçlü ve Benzersiz Bir Parola Oluşturun

Snapchat ve diğer sosyal medya hesaplarınız için güçlü; sayı, büyük harf, küçük harf, özel karakter içeren benzersiz bir parola oluşturmanız ve her hesabınız için farklı bir parola atamanız oldukça önemli.