Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonunuzla Uzaktan Kontrol Gerçekleştirin

Android işletim sistemli akıllı telefonları programlamak kolay ve çok sayıda seçenek hazır. Bu sayede yerinizden kalkmadan çoğu işlemi uzaktan kumanda kullanır gibi kontrol edebilirsiniz. Akla gelen farklı seçenekler ve cihazlar var.

Android: Telefonunuzla Uzaktan Kontrol Gerçekleştirin

Örneğin YouTube kullanarak video izliyor ya da müzik dinliyorsanız medya merkezi için akıllı TV ya da PC’den destek alıyor olabilirsiniz. Bunu uzaktan kontrol etmek için Google imzalı YouTube Remote uygulamasını kullanabilirsiniz. Başlamak için masaüstü bilgisayarınızdaki tarayıcıyı kullanarak youtube.com/leanback adresini ziyaret edin.

youtube-leanback-pairing

Ardından adımları izleyin ve Android cihazınızdaki YouTube uygulamasını açarak ayarlara girin ve bağlı TV’leri görün. Yeni TV ekleyin ve eşleştirme kodunu girin. Artık Android uygulamasında izlediğiniz videolar TV ya da PC’de oynuyor olacak. Aynı zamanda durdurma ve devam işlemlerini telefondan yapabilirsiniz.

youtube-remote-pairing-android-1

PC üzerinde uTorrent kullanarak dosya indiriyorsanız akıllı telefondan kontrol edip ekleme, durdurma vb işlemlerini kontrol edebilirsiniz. Bunun için bilgisayarda kurulu olan uTorrent uygulamasında ayarlara girin ve uzaktan kontrol sekmesine geçin. Buna izin verecek kullanıcı adı ve parolayı belirleyin.

utorrent-remote-for-android-1

Ardından akıllı telefona kuracağınız uTorrent Remote uygulaması sayesinde işleri görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Benzer biçimde VLC kullanarak PC ekranında dizi ya da film izliyorsanız VLC Media Player Remote kullanarak kontrol edebilirsiniz.

[appbox googleplay id=org.peterbaldwin.client.android.vlcremote]

Bunun için PC’de yer alan VLC uygulamasının HTTP arabirimine izin vermesi ve yeniden başlatılması gerekiyor. Sonrasında Android uygulamasını kullanarak sunucuya bağlanabilir ve uzaktan kontrol edebilirsiniz.

vlc-remote-for-android

Son önerimiz evrensel bir kontrol sistemi olan ve PC’deki klavye ile fare fonksiyonlarını akıllı telefondaki dokunmatik klavye ve ekrana devreden Unified Remote uygulaması. Bunun için de PC tarafında istemci kurmak ve bağlanmak gerekiyor.

[appbox googleplay id=com.Relmtech.Remote]

Ardından bağlantı yaparak klavye ve fare kontrolünü kolayca ele geçirebilirsiniz. Biraz alıştırma yaptıktan sonra koltuktan kalkmadan PC’yi kontrol edebileceksiniz.

unified-remote-control-for-android-1

TeamViewer uygulaması ise PC masaüstünü doğrudan akıllı telefon ekranına getiren bir uzaktan erişim uygulaması ama ufak ekranda kullanmak pek kolay değil.