Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek

Android‘li akıllı telefonlarda Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Akıllı telefonlarımızda internet bağlantısını aktif olarak kullanan çok sayıda uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar verileri her defasında en baştan çekmiyor, genellikle önbelleğe atıyor. Değişiklikler / güncellemeler için yeni veriler indiriliyor. Örneğin sosyal medya uygulamalarında fotoğraflar önbelleğe atıldıkları için sonraki ziyaretlerinizde indirilmesini beklemeden derhal görebiliyorsunuz. Önbellekleme uygulamalar için şart değil, bazı uygulamalar ciddi anlamda depolama alanı kullanarak boş depolama alanını hoyratça işgal edebilir. Yine bazı uygulamalarda yavaşlama / hata iletileri ile karşılaşabilirsiniz. XDA üyesi Dhi‘nin geliştirdiği bir Xposed modülü ile Android‘de belirli bir boyuta ulaştığında Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek mümkün.

Android: Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek

Gerekenler

  • Xposed Framework kurulumu
  • Root erişiminin sağlanması
  • Settings > Security menüsündeki Unknown sources seçeneğinin aktive edilmesi
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

Cache Catcher Xposed Modülünün Kurulumu ve Kullanımı

Android Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek 1

Akıllı telefonunuzdaki Xposed Installer aracını çalıştırın ve Download sekmesine gidin. Cache Catcher için arama yapın ve modülü yükleyin. Kurulum tamamlandığında Modules sekmesini görüntüleyin ve bu modülü aktive edin. Akıllı telefonunuzu yeniden başlatın. Xposed Installer’da arama yapmadan doğrudan APK dosyasını indirip bu dosyayla kurulum yapabilmeniz de mümkün.

Android Uygulama Önbelleğini Otomatik Temizlemek 2

Cache Catcher aracını uygulama tepsisinden çalıştırın. Herhangi bir uygulamanın önbelleği 8 MB’a ulaştığında otomatik olarak temizleme yapılacak şekilde bir ayarlama mevcut. Bu biraz agresif bir seçenek. Tavsiyemiz eğer cihazda ciddi bir boş depolama alanı sorunu yaşamıyorsanız biraz daha mantıklı bir boyut seçmeniz yönünde olacak. Ayarlamayı Max total size seçeneği altından yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak