Kategoriler
Rehberler

Android: Şarj Limitiyle Batarya Ömrünü Uzatın

Çoğu firma akıllı telefonlarına delicesine özellikler eklemiş olsa da hala batarya kapasitesi açısından kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Bu yüzden biz kullanıcıların daha dikkatli olması ve uygulamaları kontrol ederek tüketimi azaltması ve şarj taktiklerini iyileştirmesi gerekiyor.

Android: Şarj Limitiyle Batarya Ömrünü Uzatın

Yeni nesil cihazlarda Lityum-iyon esaslı bataryalar kullanılıyor ve Samsung Galaxy Note 7 rezaletinde görüldüğü gibi yanlış bir hesaptan ötürü patlamalar yaşanıp ürünün üretimi sonlanabiliyor. Bu yüzden şarj sırasında dikkatli olmak ve kurallara uymak şart.

Batarya kapasiteleri katlanarak artmıyor ama artık hızlı şarj sayesinde işlem çok daha kısa sürede gerçekleşebiliyor. Uzmanlara bakılırsa bataryanın daha uzun yıllar bozulmadan kalabilmesi için sürekli yüzde 100 yerine yüzde 85 değerine kadar şarj edip sonra kesmek daha doğru çünkü şarjın sonlarında batarya ağır biçimde zorlanıyor.

Root alan kullanıcılar için batarya şarjını yüzde 85’de durduran uygulamalar var. Battery Charge Limit adı verilen bu uygulama Google Play mağazada yer almadığı için bu linkten indirip apk olarak kurabilirsiniz: https://www.androidfilehost.com/?fid=457095661767160082

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

charging_enabled_01

Android 4.4 işletim sistemi ve üstünü gerektiren uygulamanın cihazınızdaki şarj sistemine destek verip vermediğini anlamak için telefonu şarja takın ve bu esnada root onayı almış dosya gezgini uygulamanızla /sys/class/power_supply/battery klasörüne girip charging_enabled adlı dosyayı açın ve içeriğine bakın 1 ise değerini 0 olarak değiştirip kaydedin. Kaydettiğiniz an şarjın durduğunu görüyorsanız sistem işleyecek demektir.

screenshot.1497960621

Uygulamayı indirip kurduktan sonra açın ve aktifleştirin. Yapmanız gereken limit değerini değiştirmek ve 85 seçmek. Değiştirip uygula butonuna basınca şarj sırasında değer takip edilecek ve seçtiğiniz yüzdeye gelince işlem durdurulacak. Elbette bunun olması için uygulamaya superuser izni vermeniz gerekecek.

Battery_charge_limit_04

Uygulama çalışırken üstte bildirim görülecek ve belirlediğiniz değere gelince işlem otomatik olarak kesilecek. Belki cihazın kullanım süresi azalacak ama batarya daha uzun seneler bozulmadan kullanılabilir kalacak.