Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi

Android‘li akıllı telefonunuza Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi özelliği kazandırmak adına izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Çoğu Android uygulaması kullanıcı arayüzünde hangi dili görüntüleyeceğini belirlemek için sisteminizin varsayılan dilini kullanıyor. Bazı uygulamalar, cihazınızın sistem dilini değiştirmeden arayüz dilini değiştirmenize izin verse de bunların sayıları oldukça az. Birçok uygulamada da az sayıda dil desteği bulunmakta. Cihazınızın dili desteklenmeyen dillerden biri olursa uygulama varsayılan olarak İngilizce’yi seçecektir. Bu durum İngilizce bilmeyen ya da bilse de ana dilini kullanmayı tercih eden kullanıcılar için sorun yaratacaktır. Root’lu Android cihazlarda Akhil Kedia‘nın geliştirdiği Xposed modülü sayesinde bu sorunu çözmek mümkün. AllTrans Xposed modülü Android‘e Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi özelliği kazandırıyor.

Android: Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi

Gerekenler

  • Android’de root erişiminin sağlanması
  • Xposed Framework kurulumu
  • Android 5.0 Lollipop veya daha güncel işletim sistemi versiyonu
  • Settings > Security menüsündeki Unknown sources seçeneğinin aktive edilmesi

AllTrans Xposed Modülünün Kurulumu

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 1

Xposed Installer uygulamasını açın. Download sekmesini görüntüleyin ve arama kutucuğuna AllTrans yazarak modülü aratın. Versions sekmesine geçin, Download ve indirme tamamlanınca Install seçeneğine dokunun. Kurulum tamamlanınca Activate and reboot seçeneği ile devam edin. Akıllı telefon yeniden başlayacak ve modül aktive edilecektir.

Yandex API Key Edinmek

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 2

Araç çeviri için Yandex ya da Microsoft Azure çeviri hizmetlerini kullanabiliyor. Microsoft Azure ücretli abonelik gerektirdiğinden Yandex’i kullanabilirsiniz. Bu bağlantıya erişin ve bir Yandex hesabı oluşturun ya da mevcut Yandex hesabınızla oturum açın. I have read the User Agreement kutucuğunu işaretleyin ve Get API key butonunu kullanın.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 3

Bu anahtarı bir not alma aracıyla kaydedebilir ya da kendinize e-posta göndererek kayıt altına alabilirsiniz.

AllTrans Modülünün Ayarlarını Yapılandırmak

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 4

Uygulama tepsisindeki AllTrans uygulamasının simgesine dokunun ve uygulamayı çalıştırın. Global Settings sekmesini görüntüleyin ve Yandex Subscription Key bölümüne erişin. Size sunulan Yandex API anahtarını açılan kutucuğa yapıştırın.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 5

Translate From Language bölümünden hangi dilden çeviri yapılmasını istiyorsanız seçin. Translate To Language‘den ise hangi dile çeviri yapılacağını belirleyin. Örneğin İngilizce bir uygulamayı Türkçe olarak kullanmak için ilk seçeneği English, ikinci seçeneği Turkish olarak ayarlayabilirsiniz.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 6

Apps To Translate sekmesinden hangi uygulamalarda çeviri yapılacağını belirleyebilirsiniz.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Dil Çevirisi 7