Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek

Android‘de Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek üzere izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde birçok hizmete kaydolmak ve oturum açmak için Google hesabımızı kullanabiliyoruz. Bu alanda Google’a rakip olan tek servis Facebook. Facebook hesabımızla da birçok platformda oturum açabilmemiz mümkün. Google’ın web tarayıcısı Chrome kullanıcı adı ve parola bilgilerini Google hesabınız altında kaydedip otomatik form doldurma özelliğinden faydalanabilmenizi sağlıyor. Android O işletim sisteminde Google otomatik form doldurma özelliğini uygulamalar için de geçerli kılıyor. Netflix gibi uygulamalar için kullanıcı adı ve parola bilgileri Google hesabında saklanarak otomatik oturum açılabiliyor. Google hesabınızla oturum açtığınız cihazlarda bu verilerden yararlanabiliyorsunuz. Android O‘da Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek oldukça kolay.

Android: Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek

Bu özelliğin ilgili uygulama tarafından desteklenmesi gerekmekte. Şu aşamada Netflix gibi az sayıda uygulama bu özelliğe sahip. Tabii uygulamalar için otomatik form doldurma özelliğini bizlerin de şu an geliştirici ön izleme versiyonu kullanımda olan Android O’da deneyimlediği unutulmamalı.

Android’de Settings menüsüne erişin ve System > Language & Input yolunu izleyin. Advanced settings‘e dokunun. Autofill Service bölümünde Autofill with Google‘ı seçin.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek 1

Oturum açmak istediğiniz uygulamayı çalıştırın. Biz daha önce de belirttiğimiz gibi otomatik form doldurma özelliğini destekleyen Netflix’i kullandık. Netflix’te oturum açınca Android O işletim sistemi kullanıcı adı ve parola bilgilerini kaydetme önerisinde bulunacaktır. Save ve ardından Continue butonuna dokunarak işlemi onaylayın.

Android Uygulamalar İçin Otomatik Doldurma Özelliğini Yönetmek 2

Otomatik form doldurma özelliği tıpkı Google Chrome’daki gibi çalışmakta. Daha sonra Google hesabınızda kayıtlı olan oturum açma bilgilerinizi görüntülemek isterseniz bu bağlantıya erişebilirsiniz.