Kategoriler
Rehberler

Android: Sayfaları Çevrimdışı Okumak İçin Saklayın

Google kısa süre önce belirli adımlar atarak Android işletim sistemini çevrimdışı kullanıma daha dost hale getirme kararı aldı. Google Haritalar içinde belirli kısımları saklayabilirsiniz. Google aramaları çevrimiçi olana kadar sırada bekleyebiliyor. Ancak peki ya sayfaları okumak isterseniz?

Android: Sayfaları Çevrimdışı Okumak İçin Saklayın

Elbette bu gibi durumlarda şu an için üçüncü parti uygulamalardan destek almak gerekiyor. Mobil internet kotası dolacağında sayfaları önceden Wi-Fi olan yerde indirip çevrimdışı olarak okumaya devam edebilirsiniz. İşin güzeli Google imzalı bir diğer uygulama olan Chrome tarayıcı kurarsanız çevrimdışı moda destek verdiğini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yazarlar için olmazsa olmaz Android uygulamaları

Save-Pages-with-Chrome-download-webpage

Daha sonradan okuma desteği veren uygulamalar aksine Chrome ile gelen saklama desteği sayfayı aynen depoluyor. Böylece tüm görseller ve biçimlendirme de korunuyor. İndirme özelliğine dahil edildiği için kullanıcıların bulması zor olabilir. Sayfayı çevrimdışı okumak üzere saklamak istediğinizde sağ üstteki üç noktalı menüyü açıp indir komutu verin. İşlem arka planda sürecek ve bitince bildirim gelecek. Sayfayı açmadan bile sadece bir linke uzun tıklayıp indir komutu vererek çevrimdışı yedeğe gönderebilirsiniz.

Save-pages-with-Chrome-viewing-offline-downloads

İndirdiğiniz çevrimdışı sayfayı daha sonradan görüp okumak içinse indirme alanına girin ve listeye bakın. Artık yeni sürümle birlikte soldaki ana menüde tıklayınca indirilenler içinden sayfaları göstermesini isteyebilirsiniz. Bunları görebilir ya da silmek istediklerinize uzun tıklayıp sil komutu verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Save-pages-with-Chrome-viewing-Pages-section

Opera Mini internet tarayıcı ile de benzer bir seçenek geliyor ve ana menüden çevrimdışı için saklama seçilebiliyor. Bir sayfayı çevrimdışı okumanın bir diğer yolu PDF olarak saklamak. Bunun için destek veren internet tarayıcılarda paylaşma menüsünden yazıcı seçin ve PDF seçeneğini kullanın. Bu durumda farklı bir görünüme girmesi kaçınılmaz olacak.