Kategoriler
Rehberler

iOS: Kayıp ya da Çalıntı iPhone Bulunca Ne Yapmalısınız?

Yolda, takside, otobüste birden bire birine ait bir iPhone bulursanız ne yapacaksınız? Büyük olasılıkla sahibinin adı üzerinde ya da ekranda yazmıyor, ekran kilidi olduğu için içine erişilemiyor. Bu durumda vatandaşlık görevi olarak en yakın emniyet şubesine mi gitmelisiniz?

iOS: Kayıp ya da Çalıntı iPhone Bulunca Ne Yapmalısınız?

Belki de sahibi arasın diye sabırla beklemelisiniz? Elbette bulanın yeni sahibi olacağı yönünde bir kural yok ve zaten Apple cihazlarında koruma sistemi yüzünden parola yoksa format atsanız da işe yaramaz. Öncelikle arama gelmesi olasılığına karşı şarjının dolu kalmasında fayda var ve ekrana bakınca görebilirsiniz ama bitmek üzereyse büyük olasılıkla Lightning uçlu kablo bulmanız gerekecek.

lightning-cable

Yeri geldiğinde şarj için ufak dükkanlarda şarj istasyonları bulabilirsiniz. Ekranda kilit olup olmadığını kontrol edin. Bunu aşmak için 0000, 1234 gibi klasik numaraları tekrar tekrar denerseniz cihaz derin kilitleme moduna girebilir ve sizi bir hırsız gibi gösterebilir. Elbette parmak izi esaslı kilit açısından da yapabileceğiniz bir şey yok.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

ios_10_passcode

Bir olasılıkta olsa telefon açılabiliyorsa Ayarlar içindeki iTunes kısmından kullanıcıya ait Apple kimliğinin e-posta olarak görüp e-posta atabilirsiniz. Buna ek olarak son arama kayıtları sayesinde bir dosta telefon edip bilgi verilebilir. Telefon sahibi farkındaysa ve biliyorsa çalıntı/kayıp modunu aktifleştirip ekrana mesaj geçmiş olabilir ki bu durumda kilidi açmadan da mesajı görüp bağlantı kurabilirsiniz. Telefon kapalı ve pil bitikse SIM kartı başka bir telefona takıp da çağrı bekleyebilirsiniz.