Kategoriler
Konular

Batarya Şarjına Yönelik İpuçları

Akıllı telefonlarda tüm parçalar ilerliyor ama bataryalar hala benzer kapasiteleri sunuyor. Daha hızlı şarj çözüm mü, yoksa batarya daha erken mi ölecek? Yüzde 100 olana kadar mı şarj etmeli, yoksa erken mi kesmeli? Tam bitmeden şarj etmek mantıklı mı, yoksa zarar mı veriyor?

Batarya Şarjına Yönelik İpuçları

Teknoloji dünyasının en sıkıcı konularından biri olan bataryalar son zamanlarda yangın ve patlama riskleriyle gündemdeler. Şarj sırasında ısınan bataryalar genişliyor ve gövde çok darsa gerilip patlayabiliyor. Son zamanların modası hızlı şarjda ısınma daha yüksek. Kağıt üstünde batarya ömrü yaklaşık 300-500 kez şarj olsa da gerçekte tam bir kural yok. Şarj sıklığına göre belki iki, belki beş sene sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Her batarya şarj ettikçe kapasitesinde düşüş yaşıyor.

screenshot.1498234187

Apple açıklamasına göre firmanın dizüstü bilgisayarları 1000 şarjdan sonra yüzde 80 kapasitesine düşüyor ama biraz iyimser gibi geliyor. Eski nesil bataryalarda bellek efekti vardı ve tamamen bitmeden doldurulması önerilmiyordu. Lityum bataryalarda bu sorun yok ama gün içinde aralıklı olarak çok kez şarj etmek yerine bir kez tam şarj etmek mantıklı. Bataryanın sıfıra kadar düşmesi de iyi değil.

screenshot.1498238701

Doğası gereği ilk başta yüzde 50 dolana kadar hızlı ilerler ve yüzde 85 sonrasında şarj iyiden iyiye yavaşlar ve adeta bitmez. İşte bunun nedeni sondaki yüksek voltajla yapılan zorlamadır yani bataryayı yüzde 100 doldurmak yerine 85’de bırakırsanız ömrü artar. Elbette bunu seçerseniz cihazın kullanım süresi biraz azalır. Tüm gece şarjda bırakmak ısınmalara neden olabilir. Ayrıca daima onaylı şarj aletlerini kullanmalı ve hızlı şarjı sadece gerekli olduğunda tercih etmelisiniz.