Kategoriler
Konular

Bataryası Şarj Olmayan Telefona Çareler

Akıllı telefonlar hassas cihazlar ve gün içinde kaç saat kullandığınızı düşünürseniz bozulma riskleri diğer cihazlardan daha yüksek. Aynı zamanda fiziksel darbelere karşı da çok dayanıklı değiller. En can sıkıcı sorunlardan biriyse bataryanın şarj tutmaz hale gelmesi.

Bataryası Şarj Olmayan Telefona Çareler

Sorunun nedenini çözmek üzere kaynağına inerken belirli kontrolleri gerçekleştirmek gerekiyor. Akla gelen kontroller şu şekilde sıralanıyor:

Kablo kontrolü

En ucuz parçalardan biri olan kablolar zaman içinde kopup kesinti yapabilir. Aynı zamanda uçtaki fiş de hasar görebilir. Takıp çıkarırken fişten tutmak yerine kablodan çekiyorsanız içinde çatlama olabilir. Bir arkadaşın ya da diğer cihazın kablosunu kullanarak deneme yapın ve gözlemleyin.

Şarj aleti kontrolü

Bir diğer benzer durum şarj aleti için geçerli ve başka bir cihaza takarak şarj edip etmediğini kontrol edin ve bunu da bu şekilde suçlular listesinden çıkarın. Ucuz fason ve yan sanayii ürünler durduk yere bile ısınma vb ötürü bozulabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

android-battery-draining-apps-670x335

Kılıf boyutu

Bazı kılıflar koruyucu tabakalar içererek telefonu koruyorlar ama kimi zaman kalın katmandan ötürü fiş tam olarak oturmaz hale gelebiliyor. Kılıfsız şarj etmeyi deneyin ve fark olup olmadığını analiz edin. Kablo, şarj aleti ya da kılıftan kaynaklanan bir sorun değilse cihaza odaklanmanız gerekiyor.

Şarj başlamıyorsa güç butonunu basılı tutup biraz bekleyin ve yeniden başlamaya zorlayın. Bazen telefon kapanma ve açılış arasında takılı kalmış olabilir. Diğer seçenekse şarj portuna pislik dolup dolmadığını, bükülen iğne varsa kontrolü olmalı. Bu şekilde de düzelmediyse telefondaki bataryanın değişmesi gerekebilir ki arka kapak yoksa servise ya da işten anlayan bir yere götürmeniz gerekebilir.