Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonunuza Zararlı Kod Bulaşmış Olabilir mi?

Malware adı verilen zararlı kodlar etrafa saçılarak korumasız durumdaki kullanıcıları gafil avlamak için saldırıya geçiyor. Mobil cihazlar da bu durumdan nasibini alıyor. Android kullanıcıları Google Play market dışından dosya indirmedikçe koruma altında ama kimi zaman kazalar yaşanabiliyor.

Android: Telefonunuza Zararlı Kod Bulaşmış Olabilir mi?

Başka kaynaklardan apk paketleri indirerek cihaz ve ülke sınırlamalarını aşmaya çalışıyor ya da tam sürüm oyunları bedavaya getirmeye yelteniyor olabilirsiniz. Bu dosyalarda malware kodları gizli gelebilir. Bir diğer riskse internet sitelerine gizlenen eklentiler ve reklamlar içindeki zararlı kodlar.

Zararlı Kod İşaretleri

android-malware-diagnose

Bilgisayar ortamında olduğu gibi bazı işaretler sayesinde zararlı kod girdiğini anlayabilirsiniz. İlk olarak sıradışı durumlar dikkat çekici olabilir. Bunların başlıcaları:

  • Normalden fazla mobil veri kullanımı. Zararlı kod bilgilerinizi alıp dışarı akış sunuyor ya da cihazınızı köle gibi başka işlerde kullanıyor olabilir.
  • Düşen performans. Cihazınızda arka planda çalışan zararlı kod sistem kaynaklarını tüketir ve aynı zamanda başka uygulamaları habersiz indirip onları da gizlice çalıştırabilir.
  • Azalan batarya ömrü. Zararlı kod ve yardımcıları gizlice sürekli çalışıp bataryanızın daha erken tükenmesine neden olur.
  • Kesilen aramalar. Zaman zaman kesinti olabilir ama normalden fazla hat kopması yaşanıyorsa zararlı kod işareti olabilir.

Zararlı Kod Temizliği

android-malware-apps

En iyi yöntem Android özel malware kaldırma uygulamalarını kurmak. Bunlar arasında akla gelen başlıca seçenekleri PC dünyasında da başarılı olarak tanınıyor ve saygınlık görüyor:

[appbox googleplay id=com.qihoo.security]

[appbox googleplay id=com.avast.android.mobilesecurity]

[appbox googleplay id=com.antivirus]

Cihazınızın temiz kalabilmesi için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Uygulama kurmadan önce mutlaka güncel inceleme yorumlarını okuyun.
  • Geliştiricinin ne derece sağlam bir geçmişi olduğunu kontrol edin.
  • Üçüncü parti uygulama mağazalarını zorunlu kalmadıkça kullanmayın.
  • Root etmişseniz yetki istendiğinde vermeden önce emin olun.
  • Düzenli olarak koruma uygulamasını güncelleyin ve tarama yaptırın.