Kategoriler
Rehberler

Android: Dosyalara Şifre Koymak

Android‘li akıllı telefonunuzda Dosyalara Şifre Koymak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android’li akıllı telefonlarımızın dahili depolama kapasiteleri giderek artıyor. Birçok cihazda depolama alanını microSD hafıza kartlarıyla genişletme olanağı da bulunmakta. Akıllı telefonunuzda başkalarının eline geçmemesi ya da telefonunuzu yakınlarınıza ödünç verdiğinizde görülmesini istemeyeceğiniz hassas veriler içeren dosyalarınız olabilir. Bu Dosyalara Şifre Koymak kişisel ya da işinizle ilgili verilerinizi güven altına almanızı sağlayacaktır. Android‘de Dosyalara Şifre Koymak için maalesef varsayılan olarak bir seçenek sunulmuyor, üçüncü parti uygulamalardan yardım almanız gerekecek.

Android: Dosyalara Şifre Koymak

Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla akıllı telefonunuza Folder Lock uygulamasını yükleyin. Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. İlk etapta sizden güvenliği sağlayabilmesi için bir parola belirlemenizi isteyecektir.

Android Dosyalara Şifre Koymak 1

Folder Lock
Folder Lock
Developer: NewSoftwares LLC
Price: Free

Uygulamada çok sayıda seçeneğin yer aldığını göreceksiniz. Örneğin bir fotoğrafı saklamak isterseniz uygulama arayüzünden fotoğrafı seçmeniz yeterli oluyor. Aynı işlemi diğer dosya ve klasörlere de uygulayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

Android Dosyalara Şifre Koymak 2

Sakladığınız ve şifre ile koruma altına aldığınız dosya / klasörleri daha sonra görünür hale getirmek için Unhide seçeneğini kullanabilirsiniz.

Android Dosyalara Şifre Koymak 3

İşlem için alternatif olarak File Locker uygulamasında da faydalanabilirsiniz.

Android Dosyalara Şifre Koymak 4

The app was not found in the store. 🙁

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın, akıllı telefonunuzda depolanan dosya ve klasörler arayüzde görüntülenecektir.

Android Dosyalara Şifre Koymak 5

Şifre koymak istediğiniz dosyayı dizinlerde gezinerek bulun.

Android Dosyalara Şifre Koymak 6

Dosyayı seçin ve Lock seçeneğine dokunun. Şifrenizi üstteki kutucuğa girin, doğrulama için alttaki kutucuğa tekrar girin. Lock butonunu kullanın, dosya şifrelenecektir.

Android Dosyalara Şifre Koymak 7

Artık şifre koyduğunuz dosyayı açabilmek için uygulama ile belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekecek.