Kategoriler
Rehberler

Android: Manuel Ayarlarla Yıldırım Fotoğrafı Çekmek

Yılın belirli zamanlarında havanın nasıl olacağını kestirmek zor ve aniden yağmur yağıp sonradan gökkuşağı çıkabiliyor. Bazen güçlü yıldırımlar yağmura eşlik edebiliyor ki çoğumuz için korku kaynağı ama bu özel ve eşsiz anları net biçimde görüntüleyip kendinizi öne çıkarmak isteyebilirsiniz.

Android: Manuel Ayarlarla Yıldırım Fotoğrafı Çekmek

Elbette bu tür saniye içinde gerçekleşen anları yakalamak ve aynı zamanda detaylarıyla göstermek hiç de kolay değil. Akıllı telefonunuzda iyi bir kamera olsa bile ince ayarları manuel olarak yapmanıza izin veriliyor olmalı. Örnek vermek gerekirse LG G6 gibi fotoğraf uygulamasında manuel ayarlara izin veren bir cihaz ideal olabilir. Diğer seçenekler LG V10/20, HTC 10, HTC U11, Samsung Galaxy S7 ve S8.

Öncelikle hava durumuna bakarak kendinizi buna hazır etmelisiniz. Doğru zamanda doğru yerde olmanız şart. Bu işleme girmeden önce kuru ve güvenli biçimde kalmanız şart ki riske girmeyin. Yıldırım düşmesi en çok güneş batarken etkili görünür ve elbette şansınıza kalıyor.
manual-lg-g6-camera-settings

İyi bir yıldırım görüntüsü yakalamak adına manuel modda şu ayarları değiştirin:

  • Flaş: kapalı
  • Hassasiyet: ISO 200. Böylece aşırı parlak görünmez.
  • Açıklık süresi: 8 saniye. Böylece ışık net biçimde alınır ve etkileyici görünür. Uzun süre açık olacağından kamera asla titrememeli.
  • Odaklama: Manuel olarak sonsuza yakın.
  • Beyaz dengesi: 4100K. Bu uygun ama diğer değerleri de deneyebilirsiniz.
  • Geri sayım: 3 saniye. Böylece siz basınca cihaz titremez ve bulanıklık olmaz.
  • RAW: Mümkünse bu formatta saklayın ki detaylar kaybolmasın.
  • Ses ve bildirimler: Kapalı çünkü telefonda titreşim olması istenmiyor.

screenshot.9

Son adımda biraz düzenleme yaparak daha iyi görünmesini sağlayın. Elbette birden çok çekim yapın ve birini seçin. Ardından aydınlanma, düzleştirme, kırpma gibi işlemleri uygulayın. Zıtlık oranını değiştirmeniz gerekebilir. Efekt kullanmanıza gerek yok ama top sizde.