Kategoriler
Rehberler

Android: Hangi Sürümü Kullandığınızı Öğrenin

Telefonunuzu elinize alıp kontrol etmeden Android işletim sisteminin hangi sürümünü kullandığını söyleyebilir misiniz? Ara sıra gelen ara sürümler nedeniyle Android sürümünü tam olarak bilmek kolay değil. Bu bilgi güncellemeler, uyumluluk ve diğer işlemler açısından önem teşkil ediyor.

Android: Hangi Sürümü Kullandığınızı Öğrenin

Hangi Android sürümünü kullandığınızı bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız bulmanız son derece kolay. Biz genel bir açıklama sunuyoruz ama farklı marka ve model cihazlarda durum az da olsa değişebilir. Normalde sürümü öğrenmek için geliştirici modunda olmanıza gerek yok ama bunu aktifleştirmek istiyorsanız bu işlem esnasında yardımcı olacak bir ipucumuz var.

screenshot.1498995815

Cihaza ait ayarlar menüsüne erişmek için ekranı üstten alta sürükleyin ve bildirim çekmecesini açın. Sağ üstteki dişli çark sembolüne tıklayın. Ayarlar sayfasında dibe inip Telefon Hakkında satırına tıklayın.

AndroidPIT-Lollipop-Settings-About-Phone-Android-Version-w782

Bir sonraki ekranda Android sürümü gösteriliyor olacak. Buna tıklarsanız her bir Android sürümüne özel ismi temsil eden bir animasyon geliyor olacak. Bunu açınca üzerine tıklayıp ufak oyunlar oynayabilirsiniz.

screenshot.1498995946

Sürüm numarasına arka arkaya yedi kez tıklayınca Geliştirici menüsü erişilebilir olacak. Bunu sadece bir kez aktifleştirmeniz yeterli. Ardından Ayarlar uygulamasında ana başlık olarak görüyor olacaksınız.