Kategoriler
Rehberler

Android: 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak

Android‘li akıllı telefonlarda 3G ve 4G veri kullanımını azaltmak için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Ülkemizde GSM operatörleri yıllardır geniş bant mobil internet bağlantısı hizmeti sunuyor. Paket boyutları özellikle 4G’nin de kullanıma sunulmasıyla birlikte artmış olsa da internet ucu bucağı olmayan bir mecra ve çoğu kullanıcı mobil internet paketiyle ay sonuna kadar yetinmek için büyük çabalar göstermek durumunda kalıyor. Bu rehberimizde ele aldığımız işlemleri uygulayarak 3G ve 4G veri kullanımını azaltmak mümkün.

Android: 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak

Veri Kullanım Sınırı Belirleyin

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 1

Android’li akıllı telefonunuzda Settings menüsüne ve ardından Data Usage alt menüsüne gidin. Buradan toplamdaki veri kullanımınızı ve uygulamaların tek tek kullandığı veri miktarını görebilir; mobil internet kullanımı için üst limit belirleyebilirsiniz.

Arka Plan Veri Kullanımını Sınırlayın

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 2

Sosyal ağ ya da haber uygulamaları gibi araçlar arka planda da ciddi veri tüketimi gerçekleştirebiliyor. Bunları sınırlandırmak için Settings -> Data usage menüsüne gidin ve Restrict app background data seçeneğini aktive edin.

Chrome’da Veri Sıkıştırma Özelliğini Etkinleştirin

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 3

Android’de en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome’un Settings menüsüne gidin ve Data Saver seçeneğine dokunun. Bu özelliği etkinleştirin. Chrome ile yaptığınız web sitesi gezintilerinde veri kullanımının azaltıldığını göreceksiniz.

Fazla Veri Kullanan Uygulamaları Değiştirin

Bazı uygulamaların mobil veri paketini hızla tükettiği açık. Bu durumda bağlantıyı daha az sömüren alternatiflere geçiş yapabilirsiniz. Örneğin Facebook yerine Facebook Lite, Messenger yerine Messenger Lite uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Uygulamaları WiFi Ağına Bağlıyken Güncelleyin

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 4

Android uygulamaları sıklıkla güncelleniyor; güncellemeler ile yeni özellikler kazanıyor, mevcut hatalarından arınıyorlar. Güncellemeleri kablosuz ağa bağlıyken yükleyin. Otomatik güncelleme özelliğinin yalnızca Wi-Fi ağlarına bağlıyken aktif olduğundan emin olun. Bu ayarı kontrol etmek için Google Play uygulamasını açın. Sol üst kısımdaki menü simgesine dokunun ve Settings‘e girin. Auto-update apps seçeneğinin Auto-update apps over Wi-Fi Only olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.

Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatın

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 5

Popüler sosyal ağ uygulaması Facebook’un otomatik video oynatma özelliği mobil internet paketleri için büyük bir tehdit. Uygulamanın ayarlarından bu özelliği kapatın ya da en azından WiFi ağına bağlıyken aktif olmasını sağlayın.

Kullanmadığınız Anlarda Mobil Veriyi Kapatın

Android 3G ve 4G Veri Kullanımını Azaltmak 6

Aktif olarak ihtiyacınızın olmadığı anlarda mobil veri bağlantısını keserek sizin kontrolünüz dışında 3G / 4G veri kullanımını önleyebilirsiniz.