Kategoriler
Rehberler

Android / iOS: Videolardaki Titreşimi Düzeltmek

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarda videolardaki titreşimi düzeltmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde akıllı telefonlarımız hayli başarılı kameralara ev sahipliği yapıyor. Kameralarda sensör boyutları artıyor, odak uzaklığında iyileştirmelere gidiliyor ve çözünürlük yükseltiliyor. Tabii yazılım tarafından da önemli optimizasyonlar sunuluyor. Üst düzey bazı akıllı telefonlarda OIS – Optik İmaj Stabilizasyonu özelliği bulunmakta. Bu özellik cihaza eklenen bir bileşen sayesinde sunuluyor ve çekimlerde titreşimi önemli ölçüde tolere edebiliyor. Tabii birçok akıllı telefonda OIS bulunmamakta. Ancak videolardaki titreşimi düzeltmek için yazılımsal çözümlere başvurabiliyorsunuz. Android ve iOS‘te videolardaki titreşimi düzeltmek için Google’ın harika uygulaması Photos’tan faydalanmanız mümkün.

Android ve iOS: Videolardaki Titreşimi Düzeltmek

Google Photos uygulaması güncel birçok Android telefonda ön yüklü olarak bulunuyor, cihazınızda kurulu değilse de Google Play mağazasından ücretsiz yükleyebiliyorsunuz. iPhone’da da yine App Store mağazasından ücretsiz indirilebilmekte. Google Photos videolardaki titreşimi önemli ölçüde azaltabiliyor. Cihazınızda bulunan ve titreşim içeren videoları stabilize edebiliyorsunuz.

Android ve iOS Videolardaki Titreşimi Düzeltmek 1

Bunun için akıllı telefonunuzda Google Photos uygulamasını çalıştırın ve titreşimini gidermek istediğiniz video dosyasını seçin. Düzenleme seçenekleri uygulama arayüzünde alt çubukta görüntülenecektir. Soldan ikinci sıradaki seçeneğe dokunun. Alt kısımda Stabilize ve Rotate seçenekleri açılacak. Stabilize butonunu kullanın, Google Photos videonuzu analiz edecek ve titreşimi gidererek kaydedecektir.

Google Photos iOS ve Android’de videolardaki titreşimden kurtulmak için faydalanılabilecek en pratik çözümlerden birisi.

[appbox googleplay id=com.google.android.apps.photos]

[appbox appstore id962194608?mt=8]