Kategoriler
Rehberler

iPhone: Kontrol Merkezi’ni Özelleştirmek

Apple iPhone‘da Kontrol Merkezi’ni Özelleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Control Center / Kontrol Merkezi iOS işletim sistemine 7. versiyonda dahil edildi. İlk etapta arayüzün büyük oranda değişmesi nedeniyle kullanıcılar biraz şaşırmıştı ancak sonrasında burada yer alan WiFi ve Bluetooth kısayolları gibi araçların hayli kullanışlı olduğu anlaşıldı. iOS 10’a dek Kontrol Merkezi’ni Özelleştirmek için jailbreak yapılması gerekiyordu. iOS 11 ile bu durum değişiyor. iOS 11 kurulu iPhone ve iPad’de jailbreak yapmadan Kontrol Merkezi’ni Özelleştirmek mümkün. Kontrol Merkezi’ne dilediğiniz kısayolu ekleyebiliyor ve istemediklerinizi kolayca kaldırabiliyorsunuz. Bu yazıyı hazırladığımız dönemde iOS 11 henüz Beta aşamasındaydı. İşletim sisteminin final versiyonunun Eylül / Ekim 2017 civarında yayınlanmasını bekliyoruz.

iPhone: Kontrol Merkezi’ni Özelleştirmek

Settings menüsüne erişin ve Control Center‘a gidin. iOS 11’de burada yeni Customize Controls seçeneği bulunmakta. Ona dokunun. Burada Kontrol Merkezi’ne ekleyebileceğiniz çok sayıda kısayol bulunmakta. Dilerseniz kaldırma ya da yeniden düzenleme işine de girebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

iPhone Kontrol Merkezi'ni Özelleştirmek 1

Kaldırmak istediğiniz kontroller için sol kısımda yer alan kırmızı eksi simgeli butonu kullanabilirsiniz. Yerleşimi değiştirmek için dokunun, basılı tutun ve geçişin en sağındaki tutamaçı sürükleyin. Include listesinin altına kaydırma yapın; Kontrol Merkezi’ne ekleyebileceğiniz ek seçenekleri göreceksiniz. Eklemek istediğiniz seçeneğe dokunmanız yeterli olacaktır.

Kısayollar anlık olarak ekleniyor ya da kaldırılıyor. iPhone’u yeniden başlatmanıza ya da başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

iPhone Kontrol Merkezi'ni Özelleştirmek 2

Bu arada uçuş modu, hücresel veri, kablosuz ağ bağlantısı, oryantasyon kilidi, rahatsız etme modu, parlaklık, ses, aynalama ve müzik kontrolleri kısayollarının Kontrol Merkezi’nden kaldırılamadığını belirtelim.