Kategoriler
Rehberler

Android: Mobil İnternet Gezintisi Geçmişini Silmek

Çoğu kullanıcı artık akıllı telefonda yer alan internet tarayıcıyı kullanarak internet gezintisi yapıyor ama bu cihazlara başkalarının erişebilmesi kolay ve hangi sitelerde takıldığınızı görmelerini istemeden paylaşmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ayrıca kaybetme ve çalınma riski de var.

Android: Mobil İnternet Gezintisi Geçmişini Silmek

Mobil cihazlarda güvenli olmayan Wi-Fi ağlara bağlanmak da bu tür bilgilerin sızmasına neden olabiliyor. Güvende kalmak için mobil gezinti geçmişini periyodik olarak silmelisiniz. Çoğu Android kullanıcısı Chrome, Firefox, Opera, Dolphin gibi popüler internet tarayıcıları kullanıyor. Bazen standart gelen eski nesil internet uygulaması da olabiliyor.

Chrome

chrome-clear-history-571x500

Android kullanıcılarının yüzde 88 gibi bir kısmı Chrome kullanıyor. Yapmanız gereken menü içinden geçmiş kısmına girmek ya da chrome://history adresini ziyaret etmek. Ardından bu sayfa altında mavi renkli geçmiş silme butonuna tıklamak. Sonraki adımda neler silmek istiyorsanız seçin ve onay verin.

Firefox

firefox-history-571x500

Firefox için işlem benzer biçimde yapmanız gereken menüye girip geçmiş seçeneğine tıklamak. Ardından yeni açılan sayfanın alt kısmındaki gezinti geçmişini silme butonuna basmalısınız.

Opera Mini

opera-history-571x500

Android kullanıcılarının sadece yüzde 1.6’sının kullandığı bu tarayıcıda geçmişi silmek için sağ alttaki sembole tıklayın ve açılan pencereden dişliye tıklayıp ayarlara girin. Ardından gezinti geçmişi temizleme seçeneğini kullanın. Diğer bilgileri de silebilirsiniz.

internet

android-internet-browser-history

Android 4.0 ve öncesi eski sürümlerde yer alan internet uygulamasında gezinti geçmişini silmek adına menü butonuna tıklayın ve ardından ayarlar seçin. Yeni pencerede gizlilik ayarları içinde geçmiş, önbellek, çerezler, form bilgisi ve konum bilgisi dışında saklanan parolalar da silinebiliyor.

Dolphin
dolphin-hsitory-571x500

Dolphin uygulamasında soldaki menü sembolüne tıklayın ve açılan pencerede veri temizleme seçin. Hangi tür verileri silmek istediğiniz sorulunca seçim yapın.