Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazları Arızalara Karşı Kontrol Etmek

Yeni ya da ikinci el bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız kafanızdaki acaba sorularının sayısı epey fazla olabilir. Aldığınız cihaz kullanılmışsa acaba ne durumda ve tüm özellikleri işliyor mu? Yeni alsanız bile showroom ürünü olabilir, teşhirden ya da iadeden geri dönüp gelmiş bile olabilir…

Android: Cihazları Arızalara Karşı Kontrol Etmek

Hangi şartlarda alırsanız alın ilk 30 gün içinde sorgusuz sualsiz iade imkanı veriliyor olmalı. Bu aşamada yapmanız gereken basit anlamda cihazı stres testine sokmak ve çıkabilecek arızalarla eksikleri hemen yakalamak olmalı. Android cihazlara özel çok sayıda analiz uygulaması var. Çoğu durumda öncelikli olarak SIM kart yuvası, USB portu, SD kart yuvası, hoparlör, dokunmatik ekran bir çırpıda analiz edilebilir. Diğer yandan jiroskop, ışık alıcısı, yakınlık alıcısı, dijital pusula alıcısı, NFC, GPS gibi çoğu modülü test etmek için şu uygulamalar kullanılabilir:

Android Sensor Box

android-sensor-box

Bu uygulamayı kurup çalıştırdığınızda başlangıç ekranı ilk olarak cihazda tespit ettiği alıcıların listesini gösterir. Herhangi birine tıklayarak detaylı görünüme girebilir ve çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Arızalı parçalar test sırasında beklenmedik değerler gösterir ya da asla tepki vermez sabit kalır.

[appbox googleplay id=imoblife.androidsensorbox]

Elixir 2

screenshot.1499339259

Bu uygulma ise sadece alıcıların elde ettiği değerleri okur ve size gösterir. Böylece tepki vermeyenler ya da hatalı işleyenler anlaşılır.

[appbox googleplay id=com.bartat.android.elixir]

Stability Test

stress_test1

Bu uygulama sayesinde cihazın kararlılık testi gerçekleştirilebilir. İşlemci frekansını en yüksek değere kilitleyerek zorlar. Isınma ve batarya kullanımı tavan yapar. Gece sırasında 30 dakika çalıştırmanız yeterli olur. Sorun varsa cihaz kilitlenir ya da yeniden başlar. Yoksa sorun çıkmaz.

[appbox googleplay id=com.into.stability]