Kategoriler
Rehberler

Android: Sesli Komutla Ekran Kilidini Açmak

Google sesli asistanın yapamayacağı şey kalmadı diyebiliriz. Trafik durumu kontrolünden müzik çalma ve video izlemeye kadar işlemleri sizin için başlatabiliyor. Aslında gün içinde en sık yaptığımız işlemlerden biri ekranı kilitlemek ve ekran kilidini açmak ve bunu da yapsa iyi olmaz mıydı?

Android: Sesli Komutla Ekran Kilidini Açmak

Google Play servislerinin güncellenmesiyle Android cihazlara eklenmiş olan sesli asistanı çağırmak için Home butonuna uzun basabilir ya da Home butonu ekranda olan cihazlarda buna basıp yukarı sürükleyebilirsiniz.

Bu çözümü kullanarak telefonunuzun ekran kilidini açmak için “OK Google” demeniz yeterli. Ardından sesli komutunuzla Google asistan devreye giriyor olacak. Ardından komutlar vererek kamera açabilir, telefon araması yapabilir, çok daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer algılama sistemi doğru biçimde işlemiyorsa sonuç vermeyip ekran kilidini açmak için PIN girmeniz istenebilir.

Telefonu sesli komutla kilitlemek içinse ek uygulama kurmanız gerekiyor. Buna imkan veren üç uygulamaya ait linkleri veriyoruz:

[appbox googleplay id=org.stanwu.smartscreenlockpro]

[appbox googleplay id=nl.matthijsvh.screenoff]

[appbox googleplay id=wq.lockscreen]

Herhangi birini kurduktan sonra Google Asistan açın ve menüsüne girip ayarları açın. Kısayollar kısmını bulun. Mavi renkli artı sembolüne tıkladıktan sonra yeni kısayol olarak şu bilgiyi girin:

  • OK Google dediğimde telefonu kilitle
  • Google Asistanın yapması gereken: Ekran açma Kapalı

Kaydedin ve çıkın.

Kilitleme için gerekli sesli komutu başka birşeyle değiştirebilirsiniz. Eğer OK Google kalırsa ve ara vermeden konuşursanız ekranı kilitlemez ve komutunuzu gerçekleştirir.