Kategoriler
Rehberler

iOS: Sınırlı Depolama Alanını İyi Biçimde Değerlendirin

Apple iPhone sahiplerinin az depolama alanı çilesi devam ediyor. Bu nedenden ötürü üst modele çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Maddi durum yetmezse depolama alanıyla idare etmek için dikkatli kullanmak şart. Yeni nesil cihazlardaki 4K video kaydı epey yer kaplıyor.

iOS: Sınırlı Depolama Alanını İyi Biçimde Değerlendirin

Daha hızlı internetten ötürü boyutları artan videolar, kalitesi yükselen müzik dosyaları, çözünürlüğü artan fotoğraflar ve daha fazla dosya çeken mobil uygulamalar/oyunlar derken depolama alanı asla yeterli gelmiyor. 128 GB ve üstü microSD kartlar varken Apple kullanıcıları kemer sıkmak zorunda. Diğer seçenekse dosya seçip gereklileri taşımak ve diğerlerini bulutta tutmak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

iphonedata1

iTunes ile eşleştirme yaparken tüm arşivi değil sadece seçtiğiniz şarkılar, albümler, listeler ve türleri eşleştirirseniz cihazda kullanılan alan azalır. Buna uygun olacak biçimde iTunes ayarlarına girin ve eşleştirme ayarlarında sadece seçtiklerinizin eşleştirilmesine özen gösterin.

iphonedata2

Aynı zamanda benzer biçimde müzik gibi podcast bölümlerinin de sadece en yenileri içermesi için düzenleme yapabilir ve son bölümlerle sınırlı tutabilirsiniz. Filmler ve dizilerde HD yerine SD kalite seçerek depolama alanını açabilirsiniz.

iphonedata3

Yüksek kaliteli şarkıları saklarken 128 kbps AAC olarak depolanmalarını seçerseniz yarı yarıya daha az yer kaplarlar. iTunes Match üyesiyseniz müzikleri cihazda depolamadan 4G bağlantısı üzerinden elde edip dinleme şansınız olur. iCloud esaslı depolama da mantıklı ama depolama alanı sınırlı ve aylık ödemeyle ek alan almak gerekebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'dan Mac ve PC'ye nasıl kopyala yapıştır yapılır?

iphonedata4

Ayarlara girip genel kısmındaki kullanım bilgisine bakarak en çok yer kaplayan uygulama ile oyunları görüp kullanmadıklarınızı kaldırarak epey boş yer kazanabilirsiniz.