Kategoriler
Rehberler

Android: İnternette Anonim Gezinti Yapmak

Akıllı telefonunuzu kullanarak internette gezindiğinizde GSM operatörünüz, işletmeci firma, devlet kurumları vb. hangi siteleri gezdiğinizi görebilir ve sizi fişleyebilir. Aynı zamanda bazı sitelerin engellendiği düşünülürse erişim için sansür engelleyici anonim servis desteğine gerek duyabilirsiniz.

Android: İnternette Anonim Gezinti Yapmak

İster 4G, isterse de Wi-Fi üzerinden bağlanıyor olun Orbot kullanarak Tor ağı üzerinden çıkış yaparak anonim kalabilirsiniz. Soğan yapılı ağı kullanarak dağıtımı karmaşıklaştıran ve takibi imkansızlaştıran Tor ağında şifreli akış oluyor. Bu durumda özel bir talep olmadıkça yerinizin bulunması son derece zor ve zahmetli.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

tor_project_explanation

Yapmanız gereken ücretsiz uygulama Orbot’u Play Store mağaza ortamından kurmak ve çalıştırmak. Bu sayede Twitter gibi uygulamaların erişiminin kesildiği yerlerde bile bu uygulamaları kullanabilir hale gelebilirsiniz:

Orbot Tor Proxy
Orbot Tor Proxy
Developer: Unknown
Price: Free

Tor ağına bağlanmanıza izin veren uygulama akıllı telefonunuzdaki uygulamaların bağlantı için kullanabileceği yerel bir erişim noktası oluşturur. Bu nedenden ötürü gerekli izinleri vermeniz gerekir. IP adresiniz hala tespit edilebilir ve daha sıkı önlem almak adına IP adresini gizleyen özel bir internet tarayıcı kurmayı da düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

orbot-welcome-message

Çalıştırıp izin verdikten sonra Orbot sembolüne tıklayıp uzun süre bekleyince Tor ağına bağlanacak ve yeşil renkte parlayacak. Orweb internet tarayıcı kurarsanız anonim olarak gezinti yapabilirsiniz. Orweb, varsayılan olarak JavaScript ve Flash kapalı gelir. Çünkü bunlar kullanılarak yeriniz bulunabilir.

orbot-android-tor-apps

Bundan sonraki en mantıklı adım Orbot üzerinden destek alarak çalışabilen onaylı uygulamaları kullanmak. Bunlar sayesinde gezinti, arama, Tweet atma işlemleri istenen güvenlik seviyesine erişebilir.