Kategoriler
Rehberler

Android: Zaman Aralıklı Timelapse Videoları Çekin

Akıllı telefonlardaki kameraların alıcıları gelişti ama bazıları kullanım imkanı veren kamera uygulamasında yeterli seçenekleri sunmuyor. Uzun süreli çekimleri zaman aralıklarıyla çekerek özet videolara dönüştüren timelapse çözümü beğeni kazanıyor ve ilgi görüyor.

Android: Zaman Aralıklı Timelapse Videoları Çekin

Belirli zaman aralığında fotoğraflar çekip bunları arka arkaya getirip bir video oluşturabilmek zor değil. Buna benzer bir durum geceleri uzun açıklık bırakıp yıldızları çekmek ama bu sadece birkaç dakikayı geçmeyen tek bir fotoğraftan ibaret. Timelapse videolardaysa bir saatlik yürüyüşü 5 dakikada özetleyebilirsiniz.

Framelapse: Timelapse Camera
Framelapse: Timelapse Camera
Developer: Unknown
Price: Free

Android 4.0 ve üstü yüklü cihazınız varsa Droid Timelapse uygulamasını ücretsiz olarak kurun ve kullanmaya başlayın. Açtığınızda cihazınızın kamerasını algılayacak ve timelapse video çekmenize olanak verecek. Elde etmek istediğiniz sahneye doğrulttuktan sonra titreşim olmaması için bir tripod kullanmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Android'den Windows nasıl yüklenir?

droid-timelapse

Ardından kaç saniye aralıkta bir kare çekileceğini ve video çözünürlüğünü seçebilirsiniz. Elbette timelapse videolarda çok düşük ya da yüksek çözünürlükler anlamlı olmayabilir. Videonun en fazla ne kadar süreceği, odaklanacak nokta da seçilebiliyor.

droid-timelapse1

Elde edilen videonun uzantısı mp4 ve farklı oynatıcılarla sorunsuz biçimde izlenebiliyor. Çözünürlük, çekim aralığı ve toplam süreye göre dosya boyutu değişiyor.