Kategoriler
Rehberler

Android: Yer Kalmamış Cihazda Boş Alan Açmak

Android cihaz sahibi olup da boş depolama alanının tükendiğini görmek kadar can sıkıcı olan az sayıda durum vardır. Artık cihaz kurulum yapmaz ve güncellemeleri bile alamaz. Bu durum canınıza tak edebilir ve cihazdan soğuyabilirsiniz ama neyse ki belirli yöntemlerle yer açabilirsiniz.

Android: Yer Kalmamış Cihazda Boş Alan Açmak

Gerekli adımları takip ederek yüzlerce MB ve hatta GB üstü boş yer açabilirsiniz!

Önbellek temizleme

Cihazda kurulu olan uygulamaların daha hızlı çalışmak için depoladığı önbellek verisini silerek epey yer açabilirsiniz ama zaman içinde bu uygulamaları kullanmaya devam ettikçe kademeli olarak tekrar yer işgal etmeye başlayacaklar.

screenshot.1504971535

Yapmanız gereken Ayarlar içinden Depolama içine girip Önbellek verisini temizlemek ve OK ile onay vermek.

İndirilenler klasörü

Önceden indirdiğiniz zip ya da apk paketleri epey yer kaplayabilir. Bunları kurmuşsanız ve tekrar gerek yoksa silip indirilenler klasöründe yer açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

screenshot.1504971590

Yedeklenen fotoğraflar

Google Photos gibi uygulamalarla ücretsiz olarak sınırsız biçimde fotoğrafları yedekleyin ve ardından cihazdan silip yer açmak için uygulama içindeki “Cihazda boş yer aç” seçeneğine tıklayın ve onay verin.

screenshot.1504972303

Çevrimdışı içeriği kontrol edin

Bazı e-kitap okuma, müzik dinleme, video izleme uygulamaları akış yapsa da çevrimdışı mod için cihazda depolama yapabilir. Ne kadar yer kaplıyorlar kontrol edin ve acil olarak gerekli olmayan içeriği cihazda tutmayıp yer açın. Yüzlerce MB yer açabilirsiniz. Buna Google Maps çevrimdışı haritaları da dahil.

screenshot.1504972391

En az kullanılan uygulamaları kaldırın

Vaktinde kurup sonra modası geçen oyunlar, daha sonra daha iyi bir alternatif bulup da kullanmadığınız uygulamalar varsa silin ve yer açın. Görmek için Ayarlar altında Uygulamalar kısmında boyuta göre sıralamanız yardımcı olur.