Kategoriler
Rehberler

iPhone: Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek

Apple iPhone‘da Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek için izlemeniz gereken aşamalara değineceğiz. Bildiğiniz gibi Apple, iOS işletim sistemini her yıl yeni bir majör sürümle güncelliyor. iOS 11 kısa bir süre önce dağıtıma sunuldu. iOS güncellemelerinin kurulumu genellikle sorunsuz gerçekleşse de yaşanabilecek bir aksilik sonucu veri kaybı ihtimali de yok değil. Çeşitli durumlarda cihazı sıfırlamanız gerektiğinde de elinizde bir yedeğin bulunması rahatlatıcı olacaktır. Apple iPhone‘da Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek için iki yöntem var: iTunes yazılımını kullanabilir ya da iCloud bulut depolama servisine yedekleme gerçekleştirebilirsiniz. iTunes ile yedekleme elbette daha hızlı ama iCloud’da da verilerin bulut ortamına yedeklenerek güven altına alınması söz konusu.

iPhone: Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek

iTunes ile yedek almak için öncelikle iPhone’u Lightning kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.

iTunes, ayarlarınıza bağlı olarak eşitlemeyi yedekleme işlemini de içerecek şekilde otomatik olarak başlatabilir.

iPhone Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek 1

Otomatik eşitlemeyi ayarlamadıysanız iTunes’ta sol üst kısımda bulunan akıllı telefon simgesine tıklayın. Backups bölümündeki Back Up Now butonunu kullanın. İşlem son yedeği alma tarihinize bağlı olarak saniyeler içerisinde tamamlanabilir ya da hayli zaman alabilir.

iPhone Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek 2

iCloud’a yedek alma imkanınız da var. Öncelikle bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

iPhone Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek 3

Settings – iCloud yolunu izleyin.

iPhone Güncelleme Yapmadan Önce Verileri Yedeklemek 4

Backup‘a dokunun ve iCloud Backup‘ı etkinleştirin. Back Up Now seçeneğine dokunun. İşlem son yedeğinizi alma tarihine bağlı olarak hemen tamamlanabilir ya da saatlerce sürebilir.

Yedekleme işleminin başarıyla tamamlandığını doğrulamak için Settings > iCloud > Storage > Manage Storage yolunu izleyin ve iPhone’unuzu seçin. Yedekleme detaylarını tarih ve boyut bilgisini de içerecek şekilde görebileceksiniz.