Kategoriler
Rehberler

Android: Güvenlik Yamalarının Önemi

Daha en başından beri güvenliğe önem veren Android işletim sisteminin temelinde Linux çekirdeği var. Çok sayıda güvenlik mekanizması çalışır durumda ama her işletim sistemi gibi bazı açıklar bulunabiliyor. Android dağıtımları geç sunulduğu için güvenlik yamaları ayrı hazırlanıyor.

Android: Güvenlik Yamalarının Önemi

Üreticilerin farklı donanımlara sahip cihazlara uygun Android sürümlerini geliştirmesi ve denemesi zaman aldığı için arada tespit edilen güvenlik açıklarının kısa sürede yamanabilmesi adına ayrı bir yol şart. Bunu Windows sürümü değiştirmeden alınan güncellemelere benzetebiliriz. Çoğu üretici böyle bir güvenlik güncellemesi çıkınca bir ay içinde OTA yoluyla ufak güncelleme paketi dağıtabiliyor ama genelde en yeni cihazlara ağırlık veriliyor.

Google, 2015 yılından beri aylık olarak güvenlik yamaları hazırlayıp sunuyor. Bazı açıklar sadece özel yazılım kurulmasını gerektirirken bazıları doğrudan erişim imkanı veriyor ki bunlar çok daha tehlikeli ve uzaktan kod işletme olarak sınıflandırılıyor. Bu tür ataklar kullanıcı farkına bile varmadan gerçekleşiyor ve veriler kaçırılıyor. Genelde en yeni güvenlik yamalarını alanlar büyük oranda korumalı durumda sayılabilir. Her ne kadar Google aylık bülten sunsa da üreticiler gecikme yapabiliyor ya da eski cihazlara dağıtım yapmıyor. Bazı açıklarsa Android değil donanımlara ait sürücülerle vb ilgili ve sadece Qualcomm vb gibi üreticiler bunları yamalayabilir.

screenshot.1506513643

Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için ayarlar içinden hakkında kısmına girin ve sürüme bakın. Android versiyonu dışında Android güvenlik yaması seviyesi de görebilirsiniz. Ara güncellemeler gelince buna ait tarih ilerliyor olacak. Cihaza ait OTA güncelleme servisine tıklayıp daha yeni paket var mı kontrol edebilirsiniz ama aynı cihazın farklı işlemci içeren sürümleri bile farklı duruma düşebilir. Bu yüzden cihaz seçerken adı bilinen sağlam üreticilerden şaşmayın. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.