Kategoriler
Rehberler

Android Oreo İle Gelen Otomatik Tamamlama Yöneticisi

Android Oreo sürümü yani Android 8.0 ile gelen en güzel yeniliklerden biri sistem genelinde aktif olan otomatik tamamlama servisi. Bu sayede artık sadece Chrome değil diğer uygulamalarda da form içeriği ve parola otomatik olarak doldurulabiliyor. Aynı zamanda genel kontrol kullanıcıda.

Android Oreo İle Gelen Otomatik Tamamlama Yöneticisi

Chrome ile gelen bütünleşik parola yöneticisini kullanmıyorsanız LastPass gibi bir diğer seçeneğe yönelebilirsiniz. Gerçekte otomatik tamamlama için kullanılan otomatik doldurma yöneticisini seçme imkanınız var. Elbette bu yeni özellik Google API üzerinden diğer uygulamalarla bağlantıya geçiyor yani işletim sisteminde destek olsa bile işe yaraması için kullandığınız uygulamaları geliştirenlerin gerekli terfiyi yaparak API için bağlantı kurması gerekiyor yani biraz zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

screenshot.1506519900

Örneğin LastPass uygulaması son Beta sürümünde buna olanak veriyor ama henüz final sürüme eklenmiş değil. Otomatik tamamlama yöneticisini kullanırken seçim yapmak için ayarlar uygulamasına girin ve sistem başlığına tıklayın. Ardından dil ve girdi menüsüne girip gelişmiş ayarlarına erişin.

screenshot.1506519950

Otomatik tamamlama servisi aktif ve Google esas alınıyor görünmekte. Sağdan dişliye tıklayıp ayarı değiştirilebilir. Seçenekler listesinde diğerlerini görebilmek için öncelikle buna destek veren bir uygulama kurmuş olmalısınız.

screenshot.1506520054

Ardından seçimi yapın ve aktifleştirin. Güvenilir olduğuna dair onay vermeniz gerekecek. Sistemi kullanabilmek için bir uygulamada veri girme alanı gelince otomatik tamamlama devreye girecek.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

screenshot.1506520267

Sağdaki görüntüde LastPass devreye giriyor ve kullanılabilecek adresleri gösteriyor. Birini seçince parola kutusunu da otomatik dolduracak. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.