Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google Haritalar Yürüyüş, Koşu, Tırmanma Mesafesi Ölçümü

Google Haritalar ile mekanlara bakmak ve yol tarifi almak son derece faydalı. Bununla birlikte bir yerden diğerine olan mesafeyi bilmek istiyorsanız hesaplamasını isteyebilirsiniz ki yürüyüş, koşu, tırmanma ya da bisiklet sürme gibi aktivitelerden sonra kıyaslama yapabilesiniz.

Google Haritalar Yürüyüş, Koşu, Tırmanma Mesafesi Ölçümü

Öncelikli olarak bilgisayar başında internet tarayıcı kullanarak Google Haritalar ile mesafe hesaplamak tercih ediliyor ama Android ve iPhone kullanıcıları da faydalanabiliyor. Bilgisayar ekranında başlangıç noktasına sağ tıklayıp ölçüm seçmek ve adım adım tıklamak yeterli.

screenshot.1506516319

Bu şekilde adım adım ilerleyebilir ve hata olursa noktaya tıklayıp başka yere sürükleyip rotayı değiştirebilirsiniz. Android ve iPhone kullanıcıları ise Google Haritalar uygulamasını kurduktan sonra ölçüm istenen yere tıklayıp uzun tutarak pin iğnesi eklemeli.

screenshot.1506516416

Ardından altta görülen beyaz satıra tıklayın ve açılan alt menüde beliren mesafe ölçme satırına tıklayın.

screenshot.1506516619

Tıklayınca başlama noktasına ikinci bir nokta eklenecek. Zoom yapın ve bu yeni iğneyi sürükleyin. Alıştıktan sonra daha hızlı biçimde sonuca gidiyor olacaksınız. İkinci iğneden sonra artık iş kolaylaşıyor.

screenshot.1506516772

Bu aşamadan sonra sağ alttaki nokta ekleme artısına basıp devam edecek ve taşıyacaksınız. Son noktada hata olursa sağ üstte görülen geri okuna tıklayabilirsiniz. Komple silmek için üç noktalı menüye basın ve temizle seçin. Toplam mesafeyi sol alttaki değer şeklinde okuyabilirsiniz. Ölçü birimine göre metre ya da KM olarak da gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları