Kategoriler
Rehberler

Android: LED Bildirim Işığını Özelleştirmek

Kimilerinin onsuz yapamadığı, bazılarınınsa ne işe yaradığını anlamadığı durum bildirim LED’i hayatı kolaylaştırabiliyor. Bu LED’in yanma şekli ve hatta rengini düzenleyerek belirli bildirimleri ekranı bile açmadan anlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken cihazla uyumlu uygulamayı kurmak.

Android: LED Bildirim Işığını Özelleştirmek

Bazı üreticiler cihaz ayarları arasına durum LED’ini özelleştirme seçenekleri ekliyor ama bu çok da fazla özelleştirme olanağı vermiyor. Android dünyasında sık kullanılan akıllı telefonlarla uyumlu olacak biçimde geliştirilmiş durum LED’i düzenleme uygulamaları var. Google Play mağaza ortamında Light Manager gibi seçenekler var. Çoğu ücretsiz ve reklam üzerinden kazanıyor.

[appbox googleplay id=com.koo.lightmanager]

Ücretsiz olan ve çok kullanıcısı bulunan bu uygulama beğeni görüyor. Sadece cevapsız aramalar ya da SMS gibi sistem uygulamaları dışında kurulu üçüncü parti uygulamalardan gelen bildirimleri de gösterme olanağı veriyor. Aynı zamanda normal, dönüşümlü ve ekran gibi farklı modlarda bildirimlerin ne şekilde gösterileceği seçilebiliyor.

screenshot.1506610141

Uygulamayı indirip kurduktan sonra ilk açtığınızda gerekli izinleri vermeniz gerekiyor ki çalışsın. Başka bir uygulama bildirimleri kendi üstüne almışsa bu karmaşayı engellemek adına Light Manager uyarı vererek sizi bilgilendiriyor. Örnek olarak WhatsApp uygulamasının ayarlarından LED bildirimini kapatmanızı isteyebiliyor.

screenshot.1506610236

Uygulama ile belirli işlemler için bildirimler hazır tanımlı olarak geliyor. Örneğin klasik biçimde kalan batarya seviyesi ve şarj durumuna göre farklı renklerde bildirim ışığı yanabiliyor. Farklı profiller sayesinde bu seçenekleri düzenleyebilirsiniz. Bildirimleri öncelik sıralamasına dizebilir ve hatta belirli kişilere özel bildirimler ekleyebilirsiniz.

screenshot.1506610328

Favori uygulamalarınızı bildirim listesine ekleyin ve LED rengi ile yanış şeklini düzenleyin. Seçim sizde çünkü hangi uygulamalara öncelik verdiğinize bağlı değişiyor. Ardından kayıtları saklamadan önce deneme yaparak rengi ve yanma biçimini test edebilirsiniz. Artık ekranı daha az açacak ve LED’i kontrol ederek bilgi sahibi olacaksınız. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.