Kategoriler
Rehberler

Android: Karakter Tarama Uygulamalarıyla Metin Toplama

Üzerinde kolayca düzenleme yapabilmek adına metin içeriği dijital ortamda tutmayı tercih ediyoruz ama bazı eski nesil içerikte basılı dışında alternatif yok. Bu yüzden yeri geldiğinde OCR olarak adlandırılan optik karakter tanımlama şart oluyor. Böylece gazetelerden bile metin içeri alınabiliyor.

Android: Karakter Tarama Uygulamalarıyla Metin Toplama

Bu amaca yönelik hizmet eden çok sayıda uygulama var. Örnek olarak Google Keep not alma uygulaması da artık tarama yapıp metinleri içeri alabiliyor:

Google Keep - Notlar ve Listeler
Google Keep - Notlar ve Listeler

Tamamen ücretsiz olan bulut destekli not alma uygulaması pek bilinmeyen bir diğer kullanışlı özelliğe sahip. Dahili OCR özelliğiyle hem basit, hem de karmaşık belgelerde yer alan metinleri dijitale dönüştürebiliyor. Aynı zamanda orijinal belgeye ait görüntüyü de bozmadan saklıyor.

screenshot.1506691444

Artıya basıp yeni bir not alma komutu verin ve sonrasında fotoğraf çekme seçin. Ardından belge üzerine hizalayıp titretmeden fotoğraf çekin ya da daha önceden çektiğiniz bir fotoğrafı galeriden seçin. Üç noktalı menüden görseldeki metni tarama komutu verin. Kısa süre içinde sonuca gideceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Text Scanner OCR

screenshot.1506691578

Text Scanner OCR uygulaması ise Google Keep ile benzer sonuçlara imza atıyor ama ücretsiz olmasının bir sonucu olarak reklamlar gösteriyor. Çince ve Japonca dahil 50 dile destek verildiği belirtilen uygulamada el yazısı bile okunabiliyor. Tarayıcı gibi olan arabirimle büyütme yapılabiliyor ve ayar çubuğuyla parlaklık değiştirilebiliyor. Denemeler sırasında el yazısını bile anlayabildi.

Metin Tarayıcı [OCR]
Metin Tarayıcı [OCR]
Developer: Peace
Price: Free

Office Lens

screenshot.1506691726

Microsoft imzalı Office Lens ile Android cihazınız taşınabilir tarayıcıya dönüşüyor. Aynı zamanda OCR fonksiyonu da var. Premium sürüme dahil olsa da Microsoft hesabınızla oturum açınca aktifleşiyor. Aynı zamanda 5 GB OneDrive depolama alanı hediye ediliyor. Deneme sırasında görsel içindeki metni başarılı biçimde tanımladı. Renkli fontlar kullanılsa bile sorun olmuyor.

Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.