Kategoriler
Rehberler

iPhone: iOS Güncellemesini Yükleme Sorunu ve Çözümü

Apple iPhone‘da iOS güncellemesini yükleme sorunu ve sorunun çözümü için deneyebileceğiniz yöntemleri ele alıyoruz. iOS güncellemeleri ve iOS uygulama güncellemeleri herhangi bir cihaza yüklenebilecek en sorunsuz / akıcı güncellemeler olarak nitelendirilebilir. Apple, iPhone’unuzu veya iPad’inizi güncellenmeden önce yedeklemenizi öneriyor, sizin de bu öneriyi haklı bulduğunuzu düşünüyoruz. Cihazınızın güncellenmesi sırasında bir sorunla karşılaşma ihtimali zayıf. Masaüstü bilgisayar aracılığıyla güncelliyorsanız, iTunes’un en son sürümüne ve iOS cihazınız için gerçek bir Lightning veri kablosuna sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Öte yandan OTA güncellemelerini yüklemeye başlamadan önce akıllı telefonunuzun pil düzeyi en azından % 50 olmalı ki sorun yaşanmasın. Küçük bir ihtimal olsa da iPhone‘da iOS güncellemesini yükleme sorunu ile karşı karşıya kalabilir; Unable to install update benzeri bir hata alabilirsiniz.

iPhone: iOS Güncellemesini Yükleme Sorunu ve Çözümü

iPhone iOS Güncellemesini Yükleme Sorunu ve Çözümü 1

Doğrulama Hatası

Bir iOS güncellemesini indirip yükleme sürecinde öncelikle Apple sunucularıyla bağlantı kuruluyor ve doğrulama yapılıyor. İmza geçersiz görülüyorsa doğrulama gerçekleştirilmiyor ve güncellemeyi yükleyemiyorsunuz. Normalde bu durum OTA güncellemelerinde yaşanmamakta. Olası tek senaryo iPhone’da jailbreak yapmış olmanız. Jailbreak’li cihazlarda OTA güncellemelerini kuramıyorsunuz.

iPhone’unuz jailbreak’li değilse ve OTA yoluyla aldığınız bir güncelleme yüklenmiyorsa internet bağlantınızda sorun olmadığından emin olun. Farklı bir ağa bağlanarak deneyin. Güncelleme çok kısa süre önce yayınlandıysa ve siz de yüklemeye çalışıyorsanız Apple sunucularında yoğun talepten dolayı sıkıntı yaşanabilir. Birkaç saat bekleyin ve daha sonra yüklemeyi deneyin.

Uzun Süre Önce İndirilmiş Güncelleme

Daha önce belirtildiği gibi Apple her bir güncellemeyi imzalıyor. Apple, yeni bir güncellemeyi imzaladığında ve güncelleme piyasaya çıktığında eski sürümü birkaç gün veya birkaç hafta içinde imzalamayı bırakıyor. Bir iOS güncellemesi indirdiyseniz ancak yüklemek için çok uzun süre beklediyseniz, Apple bu paketi artık imzalamıyor olabilir; doğrulama işlemi başarısız olacağından bunu basitçe yükleyemeyeceksiniz. Bu durumda güncellemeyi silmeli ve yenisini kontrol etmelisiniz.

Silin ve Tekrar İndirmeyi Deneyin

iOS güncelleme yükleme sorununun çeşitli sebepleri olabilir; yapmanız gereken şey indirilen güncellemeyi silmek ve tekrar indirmeyi denemek. Bunun için Settings menüsüne gidin ve General > iPhone Storage yolunu izleyin. Buraya iOS güncellemesi için göz atın, üzerine dokunun ve Delete seçeneğini kullanın.

Daha sonra General > Software Update menüsüne erişin ve güncelleme için elle kontrol gerçekleştirin. Güncelleme tespit edildiğinde Download and Install butonuna dokunabilirsiniz.