Kategoriler
Rehberler

Android: Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek

Android‘li akıllı telefonlarda Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Android oldukça popüler bir mobil işletim sistemi ve bugün tüm dünyada bir milyarı aşkın sayıda cihazda kendisine yer buluyor. Geliştiriciler için de hayli önem teşkil ediyor; bu işletim sisteminin yeteneklerini genişletmek veya kullanım kolaylığı sunmak adına sayısız uygulama hazırlanmış durumda. Android’in kullanıcılara özellikle iOS’e kıyasla daha geniş özelleştirme olanakları sağladığını biliyoruz.

Akıllı telefonlarımızı gün içerisinde kapalı ortamlarda ve dış alanlarda sıkça cebimizden çıkarıp kullanıyoruz. Genellikle ekran parlaklığını ortam aydınlatmasına bağlı olarak artırmayı veya azaltmayı tercih ediyoruz çünkü gereksiz şekilde yüksek parlaklık düzeyi pilin hızla tükenmesine neden oluyor. Android’li akıllı telefonunuzda parlaklık seviyesini pratik şekilde değiştirmek için Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek isteyebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek.

Android: Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek

Android Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek 1

Kullanacağımız uygulama Google Play uygulama mağazasında yer almıyor, bu nedenle daha önce Google Play dışındaki bir kaynaktan uygulama kurulumu gerçekleştirmediyseniz öncelikle bir seçeneği aktive etmeniz gerekecek. Cihazda Settings – Security menüsüne gidin ve Unknown Sources seçeneğini aktive edin.

Android Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek 2

Bu bağlantıya erişin ve Display Brightness APK dosyasını indirin. Dosya yöneticinizle Download klasörüne gidin, APK dosyasının üzerine dokunarak yüklenmesini sağlayın.

Android Durum Çubuğuna Parlaklık Kontrol Çubuğu Eklemek 3

Parlaklık ayarlama çubuğunun boyutu, rengi, transparanlık düzeyi, arka plan rengi ve indikatör rengini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.