Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Android‘li akıllı telefonlarda WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Bildiğiniz gibi WhatsApp bu yıl Status / Durum özelliğine kavuştu. Status / Durum sekmesi uygulama arayüzünde Chat ve Calls sekmeleri arasında yer alıyor. Status sekmesinden arkadaşlarınızın durumlarına göz atabiliyor; kendi durum güncellemelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Oluşturulan durumlar 24 saat sonra otomatik olarak kaldırılıyor. Bilindiği gibi bu özellik Snapchat’te ortaya çıkmış; kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görünce Facebook çatısı altındaki Instagram, WhatsApp ve resmi Facebook uygulamasına klonlanarak dahil edilmişti. Snapchat ve Instagram’da sık kullanılan bu özellik WhatsApp’ta çok da benimsenmiş değil. Bu nedenle kullanmıyorsanız WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak isteyebilirsiniz.

Android: WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Gerekenler

  • Bu işlem WhatsApp’ın 2.17.81 ve daha eski versiyonlarında geçerli. O nedenle daha güncel bir sürüm yüklüyse onu kaldırıp WhatsApp’ın 2.17.81 versiyonunu yüklemeniz gerekecek. Bu sürümün APK dosyasını buradan indirebilirsiniz.
  • Akıllı telefonunuzda root erişiminin sağlamış olması da gerekmekte.
  • Root yeteneklerine sahip bir dosya yöneticisi ile metin editörü lazım. Preferences Manager uygulaması da işinizi görebilir.

[appbox googleplay id=fr.simon.marquis.preferencesmanager]

WhatsApp Status / Durum Özelliği Nasıl Kapatılır?

Settings > Apps > WhatsApp yolunu izleyin ve Force Stop butonuna dokunun.

Dosya yöneticinizle /data/data/com.whatsapp/shared_prefs/ dizinine gidin ve com.whatsapp.preferences.xml dosyasını bulun.

Android WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak 1

Bu dosyayı metin editörü uygulamasıyla açın.

Preferences Manager uygulamasını kullanıyorsanız uygulamayı basitçe çalıştırın ve root dizinine erişimini onaylayın. Listelenen uygulamalar arasından WhatsApp‘ı seçin; com.whatsapp.preferences.xml dosyasına otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

Android WhatsApp Durum Özelliğini Devre Dışı Bırakmak 2

Dosyada status_mode anahtarı için arama yapın. <int name=”status_mode” value=”1″/> kodunu içeren satırı bulun.

Bu koddaki 1 değerini 0 yapın. Son durumda ilgili bölüm <int name=”status_mode” value=”0″/> şeklinde olmalı.

Yaptığınız değişikliği kaydedin. Dosyada başka bir değişiklik yapmadığınızdan emin olun.

WhatsApp’ı çalıştırdığınızda Status / Durum sekmesinin kaybolduğunu göreceksiniz.