Kategoriler
Rehberler

Android: Bildirim Işığının Rengini Özelleştirmek

Biraz farklı olsa da Android işletim sistemi eninde sonunda açık kaynaklı ve bu nedenden ötürü işletim sisteminin belirli kısımları özelleştirilebiliyor. Android cihazlardaki bildirim ışığı içinde yer alan LED artık sadece beyaz değil ve RGB çok renk destekli yani verdiği ışık rengi özelleştirilebiliyor.

Android: Bildirim Işığının Rengini Özelleştirmek

Üreticiler hangi durumlarda bildirim ışığı yanacağını seçme olanağı veriyor ama genelde rengi ve yanma şekli pek fazla özelleştirilemiyor. Bu amaca yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olan Light Manager ücretsiz yapısıyla beğeni kazanıyor. Elbette cihazınızda bildirim ışığı olmalı yoksa işe yaramayacak:

[appbox googleplay id=com.koo.lightmanager]

Google Play mağaza üzerinden ücretsiz olarak indirin ve kurun. Uygulamayı açınca LED ışığı kontrol edebilmesi için izin vermeniz gerekecek. Ek olarak bazı cihazlarda batarya ile ilgili izin de vermeniz gerekiyor çünkü ekran kapalı olsa bile LED ışığı yakabilmesi gerekiyor.

screenshot.1506858561

Açılan ayarlarda Light Manager yazan satırlarda aktifleştirerek izinlere onay verince uygulama artık kontrol edebiliyor olacak. Uygulama açılınca öntanımlı olarak gelen ayarlar var. Örneğin batarya biteceği zaman ya da şarj sırasında LED yakmak gibi…

screenshot.1506858658

Ancak elbette renkleri arzu ettiğiniz biçimde değiştirebilir ve yeni bildirim ışıkları ekleyebilirsiniz. Renkler açısından binlerce kombinasyon söz konusu olsa da cihazınızda yer alan bildirim LED’inin kapasitesine bağlı olarak tam istenen renk elde edilemeyebilir. Örneğin beyaz için kırmızı-yeşil-mavi aynı anda yanacağı için tam beyaz gibi görünmeyebilir.

screenshot.1506859427

Bu yüzden rengi atamadan önce test butonuna basıp görebilirsiniz. Soldaki menüye girerek batarya için ayrı olarak bildirim düzenlemesi yapabilirsiniz. Ağ bağlantısı ve sistem durumu için de bildirim ışığı eklenebiliyor. Reklamlar sıkıcı geliyorsa Pro sürümü alabilirsiniz ama ek özellik katmıyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.